Nomad Electric z umową na budowę 13 elektrowni fotowoltaicznych

Nomad Electric z umową na budowę 13 elektrowni fotowoltaicznych
Nomad Electric

Firma będąca generalnym wykonawcą i operatorem farm PV zawarła umowy na budowę 13 elektrowni słonecznych, zwiększając portfel realizowanych obecnie projektów do ponad 50.

W ciągu najbliższych dwóch lat Nomad Electric celuje w wybudowanie na zasadzie generalnego wykonawcy farm słonecznych o łącznej mocy 100 MWp.

Firma właśnie uczyniła kolejny krok w realizacji tego planu, podpisując kontrakt, na mocy którego do końca przyszłego roku wybuduje farmy PV o mocy 13,55 MWp, które powstaną na terenie całego kraju. Nomad nie ujawnia, kto jest inwestorem. 

REKLAMA

– Konsekwentnie wdrażamy plan rozwoju naszego portfela farm słonecznych, który w tym roku zakłada podpisanie umów na budowę ponad 100 MWp. Oprócz współpracy z największymi inwestorami i międzynarodowymi funduszami, chcemy również pozyskiwać projekty od lokalnych przedsiębiorców i firm posiadających duże zapotrzebowanie w zakresie energii elektrycznej – mówi prezes Nomad Electric Paweł Czaus.

Jak zapewnia generalny wykonawca farm PV, istotną rolę w realizacji projektów ma stanowić udział polskich firm w całym łańcuchu wartości.

Nomad szacuje, że w przeciwieństwie do wielkoskalowych projektów o mocach rzędu 30-50 MWp, gdzie wartość dodana dla polskich dostawców i wykonawców wynosi poniżej 10 proc. całego kontraktu, w przypadku projektów o mocy do 1 MWp udział ten może wynosić nawet 70 procent.

REKLAMA

– Obecnie dajemy pracę ponad 120 pracownikom. W ciągu ostatnich miesięcy, pomimo epidemii koronawirusa, istotnie zwiększyliśmy zatrudnienie we wszystkich obszarach działalności. Uważamy również, że rodzime przedsiębiorstwa pod względem technologicznym nie ustępują zagranicznym konkurentom. Nie tylko są w stanie dostarczyć rozwiązania na światowym poziomie, ale przewyższają je w zakresie dbałości o jakość i sprawność organizacyjną – podkreśla Paweł Czaus, który przed objęciem funkcji prezesa Nomad Electric, był współtwórcą jednej z największych spółek w segmencie mikroinstalacji, która stworzyła ponad 600 miejsc pracy.

– Chcemy powtórzyć sukces i osiągnąć podobny poziom w inwestycjach wielkoskalowych. W tym celu intensywnie poszukujemy projektów zarówno w Polsce, ale także przygotowujemy się do rozwoju poza granicami kraju, w szczególności we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Chcemy budować silną polską markę wszędzie tam, gdzie istnieją szanse na dynamiczny rozwój – dodaje Paweł Czaus.

Jednocześnie spółka zapowiada wdrożenie innowacyjnych rozwiązań zwiększających produktywność farm fotowoltaicznych.

Nomad zapewnia, że jako pierwszy wykonawca w Polsce zrealizował budowę farmy fotowoltaicznej z wykorzystaniem modułów dwustronnych. Według badań, na które powołuje się spółka, tego rodzaju moduły mogą zwiększać produktywność gruntowych instalacji PV o 7-10 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.