Inwestycja w fotowoltaikę w firmie. Poradnik dla przedsiębiorców

Inwestycja w fotowoltaikę w firmie. Poradnik dla przedsiębiorców
Sunways

Jak wykonać pierwszy krok w kierunku uruchomienia własnej produkcji energii z firmowej instalacji fotowoltaicznej? Co należy wiedzieć, jakie dokumenty trzeba zgromadzić i jak wygląda proces administracyjny? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w przeznaczonym dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę poradniku przygotowanym przez Sun Investment Group i kancelarię Eversheds Sutherland Wierzbowski.

Jak zapewniają autorzy raportu „Własna instalacja fotowoltaiczna. Sposób na niezależność energetyczną” fotowoltaika to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy szukają dodatkowych oszczędności. Poza tanią energią zyskują również większą niezależność energetyczną, a tym samym podwyżki cen energii elektrycznej mają mniejszy wpływ na prowadzony przez nich biznes.

– Aktualnie znajdujemy się na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa rozwoju fotowoltaiki. Z roku na rok widzimy wzmożone zainteresowanie OZE wśród Polaków. Trend ten zdecydowanie będzie się rozwijał, na co wpłynie wzrost cen energii spowodowany m.in. wprowadzeniem do rachunków za dystrybucję opłaty mocowej. W naszym raporcie w przystępny sposób prezentujemy wyniki wspólnej pracy, świadczące o tym, że zielona energia z fotowoltaiki to już nie przyszłość, ale ekologiczna i uzasadniona ekonomicznie teraźniejszość – mówi Krzysztof Ławrywjaniec, Head of PPA w Sun Investment Group.

REKLAMA

– Tworząc to opracowanie, myśleliśmy o tym, aby wesprzeć przedsiębiorców nieposiadających wystarczającej wiedzy o instalacjach fotowoltaicznych oraz pomóc w jej uporządkowaniu tym, którzy już się z nimi zetknęli. Chcemy zachęcić firmy do inwestowania w zielone źródła energii i pokazać, że przedsięwzięcie polegające na budowie własnej instalacji fotowoltaicznej raczej nie należy do skomplikowanych – mówi Łukasz Petelski, specjalista prawa energetycznego, Senior Associate w kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski.

Raport podzielony jest na dwie części: techniczno-biznesową i prawną.

Część poświęcona kwestiom techniczno-biznesowym skupia się na scharakteryzowaniu bieżącej sytuacji oraz na przyszłości polskiego rynku OZE. Opisuje modele biznesowe realizacji inwestycji w PV, technologie, a także prezentuje zbiór analiz pokazujących ekonomiczne benefity płynące z fotowoltaiki. W części prawnej poruszane są tematy związane m.in. z wymaganiami, które musi spełnić lokalizacja przeznaczona pod inwestycję i formalnościami, jakie czekają inwestora. Omawiany jest także harmonogram procesu inwestycyjnego.

REKLAMA

– W pierwszej kolejności musimy zbadać, czy dach zakładu albo nieruchomość, na której ma być wybudowana instalacja fotowoltaiczna, nadaje się do tego rodzaju inwestycji. Jeśli tak, to jest to połowa sukcesu. W przypadku elektrowni budowanych na gruncie najbardziej czasochłonny jest proces uzyskiwania decyzji administracyjnych. Wierzymy jednak, że nie zniechęci to potencjalnych inwestorów. Ci, którzy zdecydują się na własne źródło zielonej energii, znajdą w raporcie wiele wskazówek, które, w co głęboko wierzymy, usprawnią proces inwestycyjno-budowlany – dodaje Łukasz Petelski.

Bez względu na to, jaki model realizacji inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną wybiorą przedsiębiorcy, warto rozważyć dostępne możliwości, sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne firmy, jak zmienia się ono w ciągu roku i doby zgodnie z profilem zużycia.

– Jeden z najważniejszych aspektów takiego przedsięwzięcia to oczywiście jego opłacalność. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna generuje znaczne oszczędności w firmie, co prezentujemy w naszym raporcie. Za każdym razem podkreślamy również, że inwestycja w odnawialne źródła energii to dbałość o ekologię oraz wsparcie walki ze zmianami klimatu. Dla firm jest to więc także rozwiązanie wizerunkowe z dziedziny CSR – komentuje Krzysztof Ławrywjaniec.

Poradnik „Własna instalacja fotowoltaiczna. Sposób na niezależność energetyczną” można pobrać na stronie kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.