Grodno poprawia wyniki dzięki fotowoltaice

Grodno poprawia wyniki dzięki fotowoltaice
Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno S.A.

Przychody Grupy Grodno w miesiącach kwiecień-czerwiec, na które przypada pierwszy kwartał roku obrotowego 2020/21, wyniosły 148,7 mln zł i były wyższe o 10 proc. rok do roku. Jak podkreśla spółka, na zmianę wpłynął przede wszystkim aż 45-procentowy wzrost sprzedaży w segmencie fotowoltaiki. Grupa odnotowała również wyższe przychody w pozostałych obszarach związanych z energooszczędnością, takich jak pompy ciepła, automatyka budynkowa, klimatyzacja i wentylacja.

Wyższym przychodom towarzyszyła istotna poprawa rentowności. Na poziomie skonsolidowanym zysk z działalności operacyjnej wyniósł 7,3 mln zł (+301 proc. rdr), EBITDA 8,6 mln zł (+177 proc. rdr) oraz zysk netto 5,8 mln zł (+456 proc. rdr). Marża operacyjna wzrosła z 1,3 proc. przed rokiem do poziomu 4,9 proc., marża EBITDA z 2,3 proc. do 5,8 proc., natomiast marża netto z 0,8 proc. do 3,9 proc.

Jak tłumaczy spółka, pozytywna zmiana była przede wszystkim rezultatem wzrostu sprzedaży w segmencie fotowoltaiki oraz obszarach związanych z energooszczędnością. Na wyniki złożyło się również otrzymane przez Grupę w miesiącach kwiecień-czerwiec br. wsparcie w ramach programów związanych z COVID-19, w kwocie 1,4 mln zł.

REKLAMA

Fotowoltaika w Polsce w naszej opinii ma bardzo dobre perspektywy, z czego jako jeden z liderów branży, z coraz większą ekspozycją na ten rynek, z pewnością będziemy korzystać. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż jako jedni z nielicznych odnotowaliśmy wzrost sprzedaży w trudnych warunkach epidemii oraz spowolnienia gospodarczego – w tym na rynku elektrotechnicznym – komentuje Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno S.A.

REKLAMA

W perspektywie najbliższych kwartałów spodziewamy się kontynuacji dynamiki rozwoju, której tempo powinna nadawać działalność w perspektywicznych obszarach zielonej energii i energooszczędności. Przed nami trudne i istotne zmiany w gospodarkach, związane w dużym stopniu z realizacją strategii Europejskiego Zielonego Ładu, których istotnym elementem będą szeroko zakrojone inwestycje w ekologiczne technologie oraz efektywność energetyczną. Od wielu lat przygotowywaliśmy się na tę sytuację, umiejętnie rozwijając asortyment i usługi. Planujemy też dalszy rozwój oferty o nowe, komplementarne obszary, czego wyrazem jest m. in. zawarty w lipcu list intencyjny – dodaje prezes Andrzej Jurczak.

Pod koniec lipca zarząd Grodna podpisał list intencyjny dotyczący ustalenia warunków potencjalnego nabycia przez spółkę aktywów wchodzących w skład przedsiębiorstwa działającego branży grzejnictwa i hydrauliki budynkowej.

Jak zapewnia spółka, ewentualna transakcja pozwoli jej na pozyskanie nowych kompetencji i know-how, a także umożliwi dalszy rozwój w obszarze OZE, w szczególności w zakresie fotowoltaiki
i pomp ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o