Niemiecki producent falowników mocno zwiększa sprzedaż

Niemiecki producent falowników mocno zwiększa sprzedaż
SMA

Producent falowników fotowoltaicznych SMA, który wcześniej mierzył się z trudną sytuacją finansową, w tym roku wyraźnie poprawia swoje wskaźniki.

W pierwszej połowie tego roku SMA sprzedał falowniki fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,1 GW w stosunku do sprzedaży na poziomie 4 GW odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W efekcie SMA zwiększył przychody o 42 proc. rok do roku – z 363 mln euro przed rokiem do 514 mln euro. EBITDA wzrosła z 9 mln euro do 24 mln euro, a marża EBITDA zwiększyła się z 2,3 proc. do 4,7 proc.

REKLAMA

Niemiecka firma odnotowała zysk netto w wysokości 3 mln euro w stosunku do straty na poziomie -14 mln euro za pierwszą połowę 2019 r.

Zasoby gotówki SMA na koniec czerwca wynosiły 201 mln euro, co było jednak wynikiem gorszym w porównaniu z końcem 2019 roku, kiedy niemiecka firma posiadała zapasy na poziomie 303 mln euro.

REKLAMA

SMA tłumaczy lepsze wyniki za pierwsze sześć miesięcy tego roku zwłaszcza wzrostem sprzedaży na rynkach w USA i Europie.

CEO niemieckiej firmy Jürgen Reinert zaznacza w komentarzu do najnowszych wyników, że rezultat firmy za I połowę 2020 r. byłby jeszcze lepszy, gdyby nie kryzys związany z pandemią.

W tego powodu SMA miało zanotować mniejszą liczbę zamówień w drugim kwartale niż wcześniej spodziewała się pozyskać w tym czasie niemiecka firma.

Mimo to w najnowszym raporcie finansowym SMA podtrzymuje opublikowaną na początku lutego br. prognozę finansową na cały 2020 rok, w którym chce wypracować sprzedaż na poziomie 1-1,1 mld euro oraz zysk EBITDA rzędu 50-80 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.