Rekord sprawności tandemowego ogniwa fotowoltaicznego

Rekord sprawności tandemowego ogniwa fotowoltaicznego
Fraunhofer ISE

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE ogłosił rekord sprawności wielozłączowego, tandemowego ogniwa fotowoltaicznego. Niemieccy naukowcy podkreślają zalety tego rodzaju ogniwa nie tylko w kontekście wydajniejszej produkcji energii słonecznej, ale także w kontekście rozwoju technologii wodorowych.

Naukowcy z Fraunhofer ISE od lat pracują nad ogniwami, które łączą w sobie kilka warstw różnych rodzajów półprzewodników, aby maksymalnie wykorzystać różne spektra padających promieni słonecznych.

Teraz Fraunhofer ISE pochwalił się nowym rekordem sprawności ogniwa złożonego z warstwy krzemowej oraz warstw półprzewodników z grupy III-V.

REKLAMA

Tego rodzaju ogniwa, charakteryzujące się wyższą sprawnością niż tradycyjne jednowarstwowe ogniwa krzemowe, ale także droższe w produkcji, mają na razie niszowe zastosowania np. w przemyśle kosmicznym czy w panelach fotowoltaicznych, w których dodatkowo wykorzystywane są soczewki skupiające promienie słoneczne.

Naukowcy z Niemiec zapewniają jednak, że dzięki obniżeniu kosztów produkcji ogniw złożonych z warstwy krzemowej, na którą nakładane są warstwy półprzewodników III-V, możliwe będzie ich szersze zastosowanie.

Teraz Fraunhofer ISE pochwalił się rekordem sprawności ogniwa tandemowego złożonego z warstw półprzewodników III-V, które ma być tańsze w produkcji od podobnego ogniwa, na którym naukowcy z niemieckiego instytutu w ubiegłym roku osiągnęli sprawność 34,1 proc.

REKLAMA

Fraunhofer ogłosił osiągnięcie sprawności na poziomie 25,9 proc. na ogniwie tandemowym, które miało zostać opracowane prostszym i tańszym sposobem.

Niemiecki instytut podkreśla przy tym, że taki wynik został osiągnięty w sytuacji, gdy jeszcze rok temu rekordowa sprawność ogniwa wykonanego w tej samej technologii wynosiła jeszcze 24,3 proc.


Źródło: Fraunhofer ISE. 

Niemiecki instytut podkreśla jednocześnie dodatkową zaletę tego rodzaju ogniw w kontekście produkcji wodoru.

– Tandemowa fotowoltaika to nie tylko przyszłość produkcji energii. Te ogniwa są także idealne jeśli chodzi o elektrolizę dzięki wysokiemu napięciu. W ten sposób ta technologia może wnieść wkład w produkcję wodoru jako nośnika magazynowania energii i ważnego komponentu transformacji energetycznej – komentuje prof. Stefan Glunz z Fraunhofer ISE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.