Photon Energy inwestuje w Polsce

Photon Energy inwestuje w Polsce
Photon Energy

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych był dotąd znany w Polsce głównie z notowań na giełdzie NewConnect. Teraz Photon Energy wzmacnia aktywność na polskim rynku. Oddziałem firmy w naszym kraju pokieruje b. prezes PGE Energia Odnawialna.

Po blisko roku analizy rynku i intensywnych przygotowaniach Photon Energy wchodzi na polski rynek fotowoltaiczny z zamiarem wdrożenia zintegrowanego modelu biznesowego obejmującego cały cykl życia elektrowni PV, jak również wykorzystania szans otwierających się przed segmentem, w którym działa Photon Water.

Jednocześnie do zespołu Photon Energy dołącza Maciej Górski, który będzie pełnił funkcję Country Head i który posiada doświadczenie w branży energetycznej zdobyte m.in. jako członek zarządu grupy energetycznej Enea podczas debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz jako prezes zarządu PGE Energia Odnawialna. Pełnił również funkcje kierownicze w KGHM Polska Miedź oraz w kilku funduszach private equity.

REKLAMA

Maciej Górski w komentarzu podkreśla, że ostatnie lata dynamicznego rozwoju polskiego rynku fotowoltaiki pokazują, że istnieje wiele możliwości biznesowych, zarówno dla lokalnych, jak i międzynarodowych graczy.

Model biznesowy Photon Energy obejmujący pełen cykl życia elektrowni słonecznej, tj. od nabycia praw do gruntu, przez rozwój projektu, budowę i finansowanie, aż po obsługę i usługi serwisowe świadczone również na rzecz zewnętrznych inwestorów, stanowi wyraźną przewagę konkurencyjną. Bardzo ciekawym i ambitnym zadaniem będzie dla mnie wspieranie rozwoju firmu Photon Energy w Polsce w oparciu o jej międzynarodową wiedzę branżową oraz moje lokalne doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych i branży energetycznej – komentuje Maciej Górski.

Photon Energy będzie zarządzać swoją działalnością na polskim rynku poprzez spółkę zależną Photon Energy Polska z siedzibą w Warszawie, a dodatkowo obecnie uruchamia w Łodzi centrum usług zarządzania i serwisu instalacji fotowoltaicznych (O&M).

Georg Hotar, CEO Photon Energy, podkreśla natomiast plany kierowanej przez niego firmy w zakresie przejścia z notowań na NewConnect na rynek główny GPW.

REKLAMA

Bardzo się cieszę, że po 12 latach obecności na polskim rynku kapitałowym podejmujemy strategiczną decyzję o rozpoczęciu bezpośredniej działalności inwestycyjnej i operacyjnej na jednym z najbardziej perspektywicznych rynków fotowoltaicznych w Europie. Polski rynek znajduje się na wczesnym etapie zmian w kierunku zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych, a Photon Energy zamierza stać się aktywnym współtwórcą tej transformacji. Zielona energia staje się rzeczywistą alternatywą dzięki konkurencyjnym cenom jej wytworzenia. Połączenie aspektu atrakcyjności cenowej systemów fotowoltaicznych, pozytywnych zmian legislacyjnych w obszarze OZE oraz korzyści płynących z obecności na rynku kapitałowym sprawia, że polski rynek definiujemy jako jeden z najważniejszych  dla naszej firmy – komentuje Georg Hotar.

Wywodząca się z Czech, a obecnie mająca siedzibę w Holandii firma Photon Energy N.V. oferujące rozwiązania i usługi w zakresie energii słonecznej, które obejmują wszystkie etapy eksploatacji systemów fotowoltaicznych. Od jej powstania w 2008 r. firma Photon Energy zbudowała  i oddała do użytku na dwóch kontynentach elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 80 MWp, z czego 60,6 MWp należy  do jej portfela własnego. Obecnie spółka opracowuje projekty zakładające osiągnięcie mocy 738 MWp  w Australii (z czego 580 MWp we współpracy z Canadian Solar) oraz 42,6 MWp na Węgrzech. Jednostka O&M firmy Photon Energy zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji na całym świecie  o łącznej mocy ponad 310 MWp. Dodatkowo spółka zależna – Photon Water Technology (PWT) – opracowuje systemy oczyszczania i uzdatniania wody.

Grupa Photon Energy odnotowała w drugim kwartale 2020 r. przychody w wysokości 39,98 mln zł (8,88 mln euro) w stosunku do przychodów rzędu 34 mln zł w analogicznym kwartale 2019 r. EBITDA firmy specjalizującej się w budowie i eksploatacji farm fotowoltaicznych wzrosła rok do roku z 15,05 mln zł do 18,16 mln zł (4,03 mln euro), a zysk zwiększył się z 2,84 mln zł do 5,32 mln zł (1,18 mln euro).

W całym pierwszym półroczu 2020 r. przychody spółki wzrosły o 17 proc. rok do roku, do 14,198 mln EUR, podczas gdy EBITDA wzrosła o 18,1 proc. do 5,426 mln EUR, a EBIT o 6,8 proc. do 1,726 mln EUR. Spółka odnotowała jednak za okres półrocza stratę netto w wysokości -2,678 mln EUR w porównaniu ze stratą -1,070 mln EUR w pierwszym półroczu 2019 r.

W drugim kwartale 2020 r. spółka oddała do użytku pięć elektrowni o łącznej mocy 3,5 MWp: w Mályi i Kunszentmárton, zwiększając łączną moc portfela węgierskiego do 35 MWp, a globalnie do 60,6 MWp. Photon Energy rozpoczął również budowę elektrowni o łącznej mocy 14,6 MWp i 14,1 MWp odpowiednio w Australii i na Węgrzech oraz wygrał przetarg na dostarczenie elektrowni o mocy 3 MWp w Wodonga w Australii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.