Polskie panele fotowoltaiczne BIPV podbijają Skandynawię

Polskie panele fotowoltaiczne BIPV podbijają Skandynawię
ML System

Polski producent modułów fotowoltaicznych integrowanych z budynkami, ML System, realizuje zamówienie na dostawę modułów typu szkło-szkło oraz systemu fasady wentylowanej do jednego z budynków należących do terminala portowego w Oslo. Czarne moduły BIPV przyozdobią południową fasadę budynku administracyjnego, który poddany został gruntownej renowacji. To jedno z kilku zamówień na moduły polskiego producenta, które ML System dostarczy do Skandynawii.

Konsekwentnie zwiększamy potencjał eksportowy. Nasze produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród partnerów ze Skandynawii, gdzie świadomość ekologiczna oraz wiedza w zakresie korzyści ekonomicznych wynikających z zastosowania rozwiązań BIPV są relatywnie największe – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Wykonawcą instalacji BIPV w ramach projektu w Oslo jest norweska firma z branży BIVP – Solenergi FUSen, a planowany termin zakończenia prac to czwarty kwartał 2020 r.

REKLAMA

Także w czwartym kwartale tego roku planowane jest zakończenie prac w centrum turystycznym w norweskim regionie Møre og Romsdal. Charakterystycznym elementem architektury budynku są liczne fasady szklane. Ze względu na lokalizację i funkcję obiektu zestawy szybowe w fasadach muszą mieć wysoką przepuszczalność światła, przy jednoczesnym niskim współczynniku przepuszczalności energii.

Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu modułów z powłoką kwantową wyprodukowanych przez ML System, a fasada dodatkowo będzie generowała energię elektryczną na potrzeby obiektu.

W ciągu najbliższych tygodni zakończy się inna skandynawska realizacja, w którą zaangażowany jest ML System. Chodzi budynek powstający w szwedzkiej Uppsali na terenie parku naukowego. Obiekt powstaje w standardzie energetycznym LEED Platinum.

Zwieńczeniem budynku będą dostarczone przez ML System moduły PV typu full-black z niewidoczną częścią aktywną, w formie fasady wentylowanej, które zamontowane zostaną dookoła attyk. Łączna powierzchnia fasady wentylowanej wyniesie 250 m2. – Co szczególnie istotne, zastosowanie zintegrowanego systemu mocowań uczyni inwestycję jeszcze bardziej opłacalną, zaś moduły stworzą jedną powierzchnię, bez widocznych profili, dzięki czemu uzyskany zostanie nowoczesny i wyjątkowo harmonijny efekt – zapewnia ML System.

REKLAMA

Ponadto ML System współrealizuje aktualnie kilka innych projektów, m.in. w Sztokholmie, gdzie powstaje pierwszy zeroenergetyczny hotel w Skandynawii. Ideą architektów z biura White Arkitekter było stworzenie obiektu inspirującego do prowadzenia ekologicznego trybu życia. Dzięki zainstalowaniu modułów fotowoltaicznych o powierzchni 2500 m2 oraz wykonaniu 24 odwiertów geotermalnych budynek będzie produkował więcej energii niż zużywał w ciągu roku.

Integralną częścią architektury są trzy świetliki BIPV o łącznej powierzchni 300 m2, zlokalizowane nad atrium budynku oraz fasada wentylowana BIPV o łącznej powierzchni 900 m2, którą tworzą moduły fotowoltaiczne typu szkło-szkło o różnych wysokościach i kolorach. Rozwiązania BIPV dostarczył ML System, zaś generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

ML System oferuje rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV), stanowiące alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych.

Zatrudniająca ponad 200 osób spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie.

Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m2. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.