Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne i falowniki w Brazylii

Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne i falowniki w Brazylii
Risen Energy

Brazylijski rynek fotowoltaiczny, jeden z największych na świecie rynków PV, nie zwolnił w czasie pandemii. Dane o przyroście mocy za pierwszą połowę tego roku pokazują, że w całym 2020 r. w Brazylii moc nowych instalacji może wzrosnąć nawet bardziej niż w roku ubiegłym, kiedy w tym kraju uruchomiono elektrownie PV o mocy ponad 4 GW.

Dane o inwestycjach na rynku brazylijskim w pierwszej połowie 2020 roku podała firma konsultingowa Greener, która specjalizuje się w analizach rynku energetycznego w Brazylii.

Z analizy Greener wynika, że w ubiegłym roku w Brazylii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,3 GW.

REKLAMA

Ten rok mimo kryzysu związanego z pandemią koronawirusa dla brazylijskiego rynku fotowoltaicznego powinien być jeszcze lepszy. Wskazują na to dane za pierwsze sześć miesięcy 2020 r.

Zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne w pierwszej połowie tego roku Brazylijczycy pokryli głównie importem (2,49 GW), zainstalowano także moduły o mocy 109 MW, które dostarczyły krajowe fabryki. Daje to udział krajowej produkcji na poziomie 4,4 proc. w stosunku do 3-procentowego udziału odnotowanego w całym 2019 roku.

Zwraca uwagę malejący w ostatnich kwartałach udział paneli polikrystalicznych, które jeszcze w trzecim kwartale 2018 roku miały ponad 90-procentowy udział w rynku, a w minionym kwartale ich udział był już znacznie mniejszy (42 proc. polikrystaliczne + 14 proc. polikrystaliczne PERC). Zyskały moduły monokrystaliczne, zwłaszcza w wersji PERC, których udział w ostatnim kwartale wzrósł do 40 proc. Udział 4-procentowy miały pozostałe moduły monokrystaliczne. Zwraca uwagę brak sprzedaży modułów cienkowarstwowych.

Brazylijski rynek fotowoltaiczny został zdominowany przez producentów paneli fotowoltaicznych z Chin. W drugim kwartale 10 chińskich producentów miało 86-procentowy udział w rynku.

Najwięcej modułów sprzedał w tym czasie Canadian Solar (468 MW), następnie Trina Solar (454 MW), a trzecie miejsce przypadło największemu na świecie producentowi paneli – JinkoSolar (451 MW). W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze BYD, Risen, Longi, DAH Solar, JA Solar, Astroenergy oraz ZNShine.

Import paneli fotowoltaicznych w I połowie 2020 r. (MW). Źródło: Greener.

REKLAMA

Odnotowany przez Greener import falowników fotowoltaicznych do Brazylii w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 2,46 GW, z czego w drugim kwartale importowano 1,19 GW. W całym 2019 roku do tego kraju sprowadzono falowniki o łącznej mocy 3,48 GW.

W drugim kwartale największy udział w rynku miały falowniki w segmencie 10-50 kW (46 proc.), udział mniejszych falowników wyniósł 25 proc., a udział większych falowników sięgnął 29 proc.

Greener wylicza, że w ostatnim półroczu na brazylijskim rynku można było kupić falowniki od 61 producentów, w tym 10 producentów osiągnęło w sumie 74-procentowy udział w sprzedaży.

W pierwszej dziesiątce w segmencie falowników o mocy do 10 kW brakuje największej na świecie producenta falowników Huawei, a drugi największy producent Sungrow był dopiero na 6. miejscu. Liderem w I połowie 2020 roku okazał się Fronius (149 MW), następne były firmy WEG (64 MW) oraz Refu (61 MW).
.

Import falowników fotowoltaicznych w segmencie do 10 kW w I połowie 2020 r. (MW). Źródło: Greener.

W segmencie 10-50 kW najwięcej importowanych falowników wyprodukował WEG (201 MW), następnie Fronius (183 MW) oraz Sungrow (154 MW).

Natomiast w segmencie większych falowników liderem okazał się Sungrow (193 MW), a kolejne były WEG (82 MW) oraz ABB (71 MW).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.