Columbus: nie mamy problemów z zaopatrzeniem w panele fotowoltaiczne

Columbus: nie mamy problemów z zaopatrzeniem w panele fotowoltaiczne
Columbus Energy

Columbus Energy, krajowy lider rynku mikroinstsalacji fotowoltaicznych, odniósł się w komunikacie do pojawiających się sygnałów o możliwych problemach z podażą paneli fotowoltaicznych i ryzyku wzrostu ich cen na skutek ograniczenia produkcji polikrzemu przez największego na świecie dostawcę tego surowca, chińską firmę GCL-Poly.

Eksplozja w chińskiej fabryce GCL-Poly, do której doszło kilka tygodni temu, miała wyraźnie ograniczyć podaż polikrzemu, powodując problem z zaopatrzeniem w ten surowiec producentów płytek i ogniw krzemowych stosowanych w panelach fotowoltaicznych.

Bloomberg informował, powołując się na analizę firmy Daiwa Capital Markets, że wstrzymanie produkcji w fabryce GCL-Poly może spowodować problemy z dostawą polikrzemu w okresie miesiąca, skutkując wzrostem kosztów w przemyśle producentów paneli PV nawet o 17 proc.

REKLAMA

Co więcej, ostatnio na skutek zagrożenia powodziowego 1/4 swojej produkcji polikrzemu w mieście Leshan w prowincji Syczuan musiał wstrzymać inny chiński dostawca tego surowca – Tongwei, który może wytwarzać w skali roku około 80 tys. ton polikrzemu, co stanowi około 1/5 całej chińskiej produkcji.

Problemy producentów polikrzemu mogą skutkować czasowymi niedoborami paneli fotowoltaicznych, prowadząc do wzrostu ich cen.

REKLAMA

Do tej sytuacji w komunikacie odniósł się Columbus Energy. Krakowska firma, która jest krajowym liderem jeśli chodzi o montaż dachowych instalacji fotowoltaicznych i która ostatnio zaczęła angażować się także w budowę naziemnych farm PV, zapewniła, że potencjalne problemy z podażą paneli na rynku PV nie zaszkodzą jej biznesowi.

– Łańcuch dostaw w branży fotowoltaiki w tym roku jest wyjątkowo trudny w zarządzaniu. W pierwszej połowie roku epidemia koronawirusa wymagała bardzo dynamicznego i elastycznego zarządzania łańcuchem dostaw, a aktualna sytuacja w chińskiej fabryce krzemu powoduje mocny niepokój w branży – komentuje Michał Gondek, dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego w Columbus Energy S.A.

Columbus zapewnia, że stosuje narzędzia, które pozwalają mu zabezpieczyć się przed gwałtownymi zmianami na rynku fotowoltaicznym.

– Od wielu lat w codziennym interwale obserwujemy sytuację na rynku dostaw kluczowych komponentów w naszym łańcuchu dostaw, tak aby zagwarantować klientom najszybszy czas realizacji instalacji. Dzięki długoterminowym kontraktom, odpowiedniemu planowaniu i logistyce, jestem spokojny o terminowe dostawy dla Columbus Energy zgodne z zawartymi kontraktami. Nie przewidujemy też podniesienia cen naszych usług w związku ze skutkami eksplozji w chińskiej fabryce – zapewnia Michał Gondek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.