Jak zaćmienie Słońca wpłynęło na pracę farmy fotowoltaicznej na terenie Polski?

Jak zaćmienie Słońca wpłynęło na pracę farmy fotowoltaicznej na terenie Polski?
gr33n3gg, flickr cc

Występujące dzisiaj w godzinach przedpołudniowych zaćmienie Słońca miało obniżyć generację energii z instalacji fotowoltaicznych.

Z powodu bezchmurnej pogody dzisiejsze zaćmienie Słońca miało znacząco obniżyć produkcję energii w instalacjach fotowoltaicznych, a nawet zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Włoch czy Niemiec, czyli krajów, w których fotowoltaika ma największy udział w generacji energii elektrycznej.

W obawie przed ewentualnymi problemami z systemem energetycznym swoje wszystkie elektrownie fotowoltaiczne o mocy powyżej 100 kWp zdecydowali się wyłączyć Włosi. Mimo, że zaćmienie trwało tylko około 1-2 godzin, włoski operator systemu przesyłowego zarządził wyłączenie większych instalacji PV na okres 24 godzin.

REKLAMA

W ostatnich dniach ze względu na pełne nasłonecznienie, a także sprzyjające generacji z fotowoltaiki, relatywnie niskie temperatury przy takich warunkach nasłonecznienia, elektrownie fotowoltaiczne pracujące na terenie Europy, a także Polski, notowały wyjątkowo dobre uzyski energii.

Dzisiejsze zaćmienie Słońca nie spowodowało jednak, mimo wcześniejszych obaw, aż tak dużego spadku uzysku energii z PV, jednak na dzisiejszych wykresach generacji energii widać wyraźny spadek produkcji w porze, w której wystąpiło zaćmienie.

REKLAMA

Poniżej prezentujemy wykres pokazujący produkcję energii słonecznej na jednej z farm fotowoltaicznych na terenie naszego kraju, której moc wynosi 1 MW, zanotowaną w dniu wczorajszym (19.03.15) oraz w dniu dzisiejszym do ok. godziny 14. Na wykresie w dniu dzisiejszym widać spadek generacji w godzinach przedpołudniowych spowodowany zaćmieniem Słońca. 

Produkcja energii w dniu 19.03.15:

Produkcja energii w dniu 20.03.15, do godziny 14.  

gramwzielone.pl