Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego CIS

Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego CIS
"Rekordowe" ogniwo fotowoltaiczne w technologii CIS. Fot. Solar Frontier

Japoński Solar Frontier, lider w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CIS, poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności próbki ogniwa na poziomie 22,3 proc. Solar Frontier podaje, że nowy wynik jest lepszy od poprzedniego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego CIS o 0,6 pkt proc. 

Nienotowaną wcześniej sprawność na poziomie 22,3 proc. Solar Frontier zanotował na próbce ogniwa wielkości 0,5 cm2. Rekordową sprawność potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer.

To pierwszy raz, gdy technologia CIS przekracza granicę sprawności  22 proc. – poziom, którego wcześniej nie przekroczyła żadna inna cienkowarstwowa i polikrystaliczna technologia. Nowy rekord osiągnęliśmy dzięki ulepszeniom warstwy absorbera i formowania łączeń – komentuje Satoru Kuriyagawa, CTO Solar Frontier, i zapewnia, że to kolejny krok do celu, który wyznaczyła sobie japońska firma i którym jest przekroczenie sprawności technologii CIS na poziomie 30 proc.

REKLAMA

W ostatnich miesiącach o Solar Frontier było głośno w globalnej branży fotowoltaicznej głównie ze względu na zapowiadaną przez tą firmę znaczącą redukcję kosztów wytwarzania ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Solar Frontier rozpoczął prace nad rozwojem CIS w 1993 r. i do tej pory działalność firmy skupia się wyłącznie na tej technologii, a seryjnie produkowane moduły Solar Frontier osiągają obecnie sprawność na poziomie od 12,2% do 13,8%. To mniej niż moduły fotowoltaiczne produkowane w najpopularniejszej technologii krystalicznej.

REKLAMA

Teraz SolarFrontier zapewnia, że obniży koszty produkcji modułów fotowoltaicznych w technologii CIS w swojej fabryce położonej w japońskiej prefekturze Miyagi o ok. 20% – dzięki opracowaniu nowej architektury modułów.

Wcześniej, w ubiegłym roku Solar Frontier poinformował o planach obniżenia kosztów produkcji modułów fotowoltaicznych CIS o 1/3 i ten cel osiągnięto. Wcześniej koszt produkcji CIS-ów przyjmowano na ok. 0,8 USD/W.

CEO japońskiej firmy Atsuhiko Hirano informował niedawno w rozmowie z Bloombergiem, że Solar Frontier ma obniżyć koszty produkcji z 0,5 USD/W do 0,4 USD/W, a w ciągu kolejnych dwóch lat – do 0,3 USD/W.

CIS to niszowa technologia na rynku fotowoltaicznym, który jest zdominowany przez producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych w technologii mono- i polikrystalicznej.

Jednak producenci modułów CIS, wśród których dominuje Solar Frontier, podają, że w mimo przeciętnie niższej sprawności w niektórych warunkach mogą one pracować lepiej niż moduły krystaliczne. Wśród zalet modułów CIS wymienia się dobrą tolerancję na temperaturę, która sprawia, że CIS-y mogą produkować relatywnie więcej energii przy wyższych temperaturach niż panele krystaliczne, których produktywność spada szybciej wraz z nagrzewaniem się modułu. Dodatkowo za przewagę CIS-ów nad panelami krystalicznymi uznaje się większą efektywność w gorszych warunkach nasłonecznienia.

gramwzielone.pl