Polska fotowoltaika pobiła rekord produkcji energii. W zimie…

Polska fotowoltaika pobiła rekord produkcji energii. W zimie…
Pixabay

Słoneczna pogoda w połączeniu z niskimi temperaturami, które podwyższają efektywność pracy paneli fotowoltaicznych, sprawiła, że w tym tygodniu elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju pracują na wysokich obrotach. We wtorek zanotowały najwyższą generację w historii polskiego rynku PV.

Według danych Agencji Rynku Energii (ARE) na koniec grudnia 2022 roku zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 12,19 GW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła więc o 4,5 GW. Ten skok sprawił, że kolejnego rekordu produkcji energii słonecznej w Polsce doczekaliśmy się jeszcze w zimie.

28 lutego br. w godzinach południowych elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą, która według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynosiła po godzinie 12 nawet 6,99 GW. W tym samym czasie chwilowe zapotrzebowanie na moc w całym polskim systemie elektroenergetycznym sięgało 22,9 GW. Fotowoltaika pokrywała je w około 30 proc.

REKLAMA

Tym samym został pobity poprzedni rekord produkcji energii z fotowoltaiki w Polsce, który został osiągnięty we wrześniu ubiegłego roku. 7 września 2022 roku po godzinie 12 zainstalowane w Polsce elektrownie fotowoltaiczne pracowały z odnotowaną przez PSE mocą ponad 6,71 GW. Była to wówczas najwyższa generacja w historii polskiej fotowoltaiki.

Zasługa prosumentów

Warto zaznaczyć, że realna produkcja energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce jest wyższa, niż podaje PSE. Operator „widzi” bowiem tylko energię eksportowaną do sieci, ale nie notuje już energii wytwarzanej z PV i konsumowanej na miejscu przez prosumentów. Ta cześć generacji nie jest więc widoczna w danych o produkcji energii, natomiast wpływa na obniżenie ogólnego zapotrzebowania na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym.

O tym, że wolumeny energii zużywane w ramach autokonsumpcji mogą być istotne, świadczy fakt, że zdecydowana większość mocy w polskiej fotowoltaice to instalacje zbudowane przez prosumentów. Te instalacje produkują energię, która co do zasady powinna być przede wszystkim konsumowana na miejscu, a dopiero jej nadwyżki powinny trafiać do sieci.

REKLAMA

Według danych ARE na koniec grudnia 2022 roku moc prosumenckich instalacji PV (ich jednostkowa moc nie powinna przekraczać 50 kW) wynosiła już 8,77 GW. Stanowiło to 72 proc. całkowitej mocy PV w naszym kraju.

Coraz więcej fotowoltaiki w miksie energetycznym

W całym ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci w sumie 8 TWh energii elektrycznej. W roku 2021 było to 3,96 TWh energii, a rok wcześniej – 2,02 TWh.

Kluczowe znaczenie dla wzrostu produkcji energii słonecznej w Polsce mają najmniejsze instalacje. Prosumenci wyeksportowali do sieci dystrybucyjnej w ubiegłym roku w sumie 5,53 TWh energii elektrycznej – w porównaniu do 2,67 TWh energii wyeksportowanej w roku 2021.

W zeszłym roku udział fotowoltaiki w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł ogółem 4,5 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 2,1 proc.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.