REKLAMA
 
REKLAMA

Powstaje największa farma solarna we Włoszech. W technologii agroPV

Powstaje największa farma solarna we Włoszech. W technologii agroPV
fot. BayWa

Enel Green Power rozpoczyna budowę ogromnego obiektu agrofotowoltaicznego w regionie Lacjum we Włoszech. Jak informuje, będzie to nie tylko największa elektrownia agroPV, ale też największa farma fotowoltaiczna w tym kraju.

Instalacja solarna budowana przez Enel Green Power (EGP) będzie miała moc zainstalowaną około 170 MW. Powstanie w miejscowości Tarquinia, w prowincji Viterbo, w rejonie Lacjum. Firma zapewnia, że inwestycja przyniesie wiele korzyści środowiskowych i społecznych w skali lokalnej i ogólnokrajowej. Realizując projekt, EGP przeciera szlaki współpracy z miejscowymi przedsiębiorstwami rolniczymi.

Elektrownia fotowoltaiczna po pełnym uruchomieniu ma generować średnio około 280 GWh energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to zapotrzebowaniu energetycznemu około 111 tys. gospodarstw domowych. Jak podaje EGP, działanie farmy PV pozwoli uniknąć rocznej emisji około 130 tys. ton CO2, a także zaoszczędzić około 26 mln m3 gazu w skali roku.

REKLAMA

Dwustronne moduły na trackerach

Enel Green Power podaje, że na farmie fotowoltaicznej wykorzysta dwustronne moduły fotowoltaiczne, które mogą pochłaniać energię słoneczną z obu stron. Będą one zamontowane na trackerach, czyli konstrukcjach nadążnych, które „podążają za słońcem” w celu zmaksymalizowania produkcji energii.

Farma solarna zbudowana zostanie na terenie należącym do lokalnej firmy. Będzie ona współpracować z EGP w ramach integracji swojej działalności rolniczej z instalacją PV. Pomiędzy rzędami paneli słonecznych i w strefach buforowych napowietrznych linii energetycznych mają być uprawiane rośliny paszowe i ogórecznik. Dookoła instalacji natomiast posadzone zostaną drzewa oliwne.

– Zakład solarny, który budujemy w Tarquinii, pokazuje, że wzrost wykorzystania energii odnawialnej można harmonijnie połączyć z działalnością rolniczą. W rzeczywistości ta elektrownia będzie płynnie integrować się z lokalnym obszarem i będzie gospodarzem dla upraw, co spowoduje pozytywny wpływ na środowisko, gospodarkę i region, a także pomoże zmniejszyć zależność energetyczną Włoch – powiedział Salvatore Bernabei, dyrektor generalny Enel Green Power.

REKLAMA

Rosnąca popularność agroPV

Połączenie ftowoltaiki z uprawą roślin cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W lutym br. budowę dużego obiektu agroPV w Niemczech ogłosił szwedzki koncern energetyczny Vattenfall. Park solarny Tutzpatz o mocy 76 MWp powstanie w Meklemburgii-Pomorzu Zachodnim. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall szykuje ogromny projekt agrofotowoltaiczny. Bez subsydiów.

Na początku tego roku także RWE ogłosiło swoją inwestycję w agrofotowoltaikę. Farmę PV zintegrowaną z działalnością rolniczą niemiecki koncern zbuduje na zrekultywowanym terenie kopalni Garzweiler. Projekt realizuje wspólnie z jednym z największych ośrodków naukowo-badawczych w Europie – Forschungszentrum Jülich. Więcej na ten temat w artykule: RWE przetestuje trzy systemy dla agrofotowoltaiki.

Niemiecki deweloper BayWa już w 2020 roku chwalił się uruchomieniem farmy agroPV w Holandii. W Babberich, w holenderskiej prowincji Gelderland, pod panelami solarnymi rosną owoce. Wówczas ta instalacja o mocy 2,7 MWp była największą farmą agrofotowoltaiczną w Europie. Więcej w artykule: Maliny pod panelami fotowoltaicznymi. Największa w Europie farma agroPV.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

[…] Powstaje największa farma solarna we Włoszech. W technologii agroPV […]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA