REKLAMA
 
REKLAMA

Kolorowe panele fotowoltaiczne trafią na rynek

Kolorowe panele fotowoltaiczne trafią na rynek
Fraunhofer ISE / Megasol

Firma Megasol Energie rozpocznie produkcję kolorowych modułów fotowoltaicznych. Szwajcarski producent nabył licencję związaną z barwieniem modułów od Instytutu Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE).

Według powszechnej opinii kolorowe moduły fotowoltaiczne to inwestycja nieopłacalna, ponieważ z powodu dodania barwy ich wydajność jest znacznie niższa od wydajności tradycyjnych modułów. Przekonanie to jednak może okazać się błędne w sytuacji wprowadzenia na rynek nowych rozwiązań w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV, Building Integrated Photovoltaics) – takich jako opracowane przez niemiecki Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE).

Megasol Energie AG, szwajcarski producent modułów fotowoltaicznych, który intensywnie rozwija się w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, wykupił licencję na technologię barwienia modułów PV MorphoColor, opracowaną przez niemiecki instytut. Megasol zamierza ją wdrożyć we własnych procesach produkcyjnych i w ten sposób poszerzyć ofertę modułów fotowoltaicznych do zastosowań w obszarze BIPV.

REKLAMA

Minimalna strata na wydajności

Nałożenie barwnej powłoki MorphoColor na moduł fotowoltaiczny ma wywoływać minimalny skutek odbijania się części promieniowania słonecznego od powierzchni modułu. Dzięki temu nadal większość promieni będzie docierać do miejsca docelowego i przyczynia się do generowania energii elektrycznej. Co więcej, kolorowa powłoka ma utrzymywać swoją intensywną barwę niezależnie od kąta padania promieniowania.

Fraunhofer ISE zapewnia, że technologia MorphoColor pozwala produkować kolorowe moduły PV, których wydajność pozostaje na poziomie co najmniej 90 proc. w porównaniu z modułami klasycznymi (niepoddawanymi procesom barwienia).

Z kolei Megasol informuje, że jego kolorowe panele fotowoltaiczne będą posiadać do 94 proc. sprawności tradycyjnych modułów, a ich moc będzie sięgać 210 Wp/m2. Szwajcarzy nie upubliczniają natomiast informacji na temat tego, jak dodanie kolorowej warstwy wpłynie na cenę modułów.

Zdaniem szwajcarskiego producenta wykorzystanie na dużą skalę rozwiązania opracowanego przez Fraunhofer ISE pozwoli zainstalować więcej fotowoltaiki w budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków lub na dachach nieruchomości wymagających określonej stylistyki.

REKLAMA

 

kolory paneli fotowoltaicznych
Paleta kolorów paneli fotowoltaicznych oferowanych przez Megasol. Źródło: Megasol Energie AG.

Zabytek pokryty czerwonymi modułami

Dowodem na słuszność przekonania szwajcarskiego producenta może być przykład zabytkowego budynku w Eppingen w Niemczech, na którym zamontowano instalację składającą się z czerwonych modułów fotowoltaicznych. Panele wykonane zostały właśnie z wykorzystaniem technologii MorphoColor.

Instalacja powstała w ramach projektu „PVHide” przy współpracy producenta modułów fotowoltaicznych AxSun Solar GmbH, firmy rozwojowo-konsultingowej INTERPANE oraz władz miejscowości Eppingen. Na dachu budynku zainstalowano moduły o wymiarach 1708 x 1134 x 30 mm, masie 20 kg i mocy 355 W.

Kolorowe moduły Longi

Niedawno informowaliśmy również o tym, że jeden z największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych – Longi – zaprezentował nową linię modułów fotowoltaicznych Artist, które są jedną z odsłon serii Hi-MO 6. Moduły z linii Artist wyróżniają się niestandardową kolorystyką w odcieniach beżu, szarości i niebieskiego.

Oprócz walorów estetycznych kolorowe moduły Longi mają charakteryzować się wysoką wydajnością. Według producenta utrzymują sprawność konwersji promieniowania słonecznego na prąd elektryczny na poziomie 22,8 proc., co jest jednym z najlepszych wyników na rynku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA