REKLAMA
 
REKLAMA

Zabytkowy budynek wyposażony w kolorowy dach fotowoltaiczny

Zabytkowy budynek wyposażony w kolorowy dach fotowoltaiczny
Fraunhofer ISE

W Eppingen na jednym z zabytkowych budynków zainstalowano system fotowoltaiczny wyposażony w nietypowe moduły w kolorze czerwonym. Jak tłumaczą autorzy projektu, kolorowe panele PV pomogą wdrażać nowoczesne rozwiązania energetyczne w obiektach o wartości historycznej.

W ramach projektu „PVHide” na dwóch połaciach zabytkowego budynku w miejscowości Eppingen w Niemczech zainstalowany został kolorowy system fotowoltaiczny. Projekt realizują wspólnie: Instytut Systemów Energii Słonecznej Fraunhofer ISE, producent modułów AxSun Solar, firma rozwojowo-konsultingowa Interpane oraz miasto Eppingen.

System solarny składa się łącznie z 224 modułów fotowoltaicznych i oferuje szczytową moc na poziomie około 66 kWp. Moduły pokryte są powłoką MorphoColor opracowaną przez Fraunhofer ISE, a wdrożoną do produkcji przez Interpane i AxSun. Powłoka ma zapewniać intensywnie czerwony kolor bez względu na to, pod jakim kątem na moduł padają promienie słoneczne.

REKLAMA

Przedstawiciel AxSun uważa, że czerwone moduły fotowoltaiczne zwiększą możliwości zastosowania systemów PV w budynkach zabytkowych, często pokrytych ceglastą dachówką (ceramika, karpiówka). Jak dodaje, w wielu przypadkach stare i zabytkowe budynki nie są energooszczędne z uwagi na brak odpowiedniego docieplenia, a instalacja fotowoltaiczna pomoże obniżyć koszty związane z ogrzaniem takiego obiektu.

 

czerwone panele fotowoltaiczne na dachu
Fraunhofer ISE

Parametry kolorowego modułu

Na stronie AxSun znajduje się karta katalogowa przykładowego czerwonego modułu fotowoltaicznego, z której wynika, że pojedynczy moduł ma moc 355 Wp. Jego wymiary wynoszą 1708 x 1134 x 30 mm przy masie 20 kg. Moduł jest zbudowany na bazie 108 monokrystalicznych ogniw wykonanych w technologii half-cut (wymiary 182 x 91 mm).

REKLAMA

Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 39,25 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 11,89 A, a współczynnik temperaturowy mocy, określający procentowy spadek wydajności pracy modułu powyżej temperatury 25 st. C, wynosi -0,33 proc./st. C.

AxSun daje na swój kolorowy moduł fotowoltaiczny 15-letnią gwarancję produktową, którą za dodatkową opłatą można wydłużyć do 25 lat, oraz 25-letnią gwarancję na wydajność pracy modułu.

 

czerwone panele fotowoltaiczne
Fraunhofer ISE


Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

I jak dla mnie to jest b. ciekawa wiadomość.
Co prawda w Polsce przekonać wielu konserwatorów zabytków do takich rozwiązań, to droga przez mękę. Często ślepa uliczka…

A jaka jest sprawność takich czerwonych modułów ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA