REKLAMA
 
REKLAMA

Sprawność paneli fotowoltaicznych. Chińczycy znowu podnieśli poprzeczkę

Sprawność paneli fotowoltaicznych. Chińczycy znowu podnieśli poprzeczkę
Fot. Aiko Solar

Lider ostatnich rankingów wydajności modułów fotowoltaicznych Aiko Solar zaprezentował europejskiemu rynkowi PV swoje najwydajniejsze moduły. Chiński producent podpisał także w ostatnim czasie zamówienie na kilkaset megawatów swoich produktów.

Dokładnie od siedmiu miesięcy chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także inwerterów oraz systemów magazynowania energii elektrycznej nie schodzi z pozycji lidera rankingu TaiyangNews. Jest to zestawienie najwydajniejszych modułów PV dostępnych w sprzedaży.

Świetna sprawność nowego panelu PV

W ostatnim rankingu Aiko Solar zapewnił sobie pozycję lidera siódmy raz z rzędu modułem z serii AIKO-A-MAH72Mw o mocy 620 W i sprawności wynoszącej aż 24 proc. Dokładnie ten moduł fotowoltaiczny został zaprezentowany przez producenta na ostatnich targach w Barcelonie.

REKLAMA

Oprócz wspomnianej serii paneli fotowoltaicznych firma zaprezentowała również moduły z serii AIKO-A-MAH54Mb oraz AIKO-A-MAH54Mw.

Przypomnijmy, że najmocniejszy jak dotąd moduł chińskiego producenta, o mocy 620 Wp, ma sprawność wynoszącą aż 24 proc. Wymiary panelu ważącego 28,2 kg to 2278 x 1134 x 35 mm. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,69 V, a prądu zwarciowego (Isc) – 14,16 A. Współczynnik temperaturowy mocy wynosi -0,29 proc./st. C. Panel został wykonany na bazie ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm z wykorzystaniem technologii ABC (All Back Contact).

Najmocniejszy reprezentant serii AIKO-A-MAH54Mb oferuje moc 460 W i sprawność 23,6 proc. Jego wymiary wynoszą 1722 x 1084 x 30 mm, a masa 20,5 kg. Seria składa się dodatkowo z trzech modułów o mniejszych mocach: 445, 450 i 455 W. Wszystkie moduły, łącznie z wersją o mocy 460 W, występują w wersji full-black.

REKLAMA

AIKO-A-MAH54Mw to mniejszy brat serii AIKO-A-MAH72Mw, również oferujący cztery warianty mocowe: od 450 do 465 W (skok co 5 W). Tym razem cała seria zbudowana jest z wykorzystaniem białego back-sheetu. Najmocniejszy moduł oferuje sprawność 23,8 proc.

Każdy moduł ze wszystkich wymienionych serii jest objęty 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która w przypadku każdego z modułu po wspominanym okresie ma wynosić co najmniej 88,85 proc. wartości początkowej.

Moduły Aiko trafią do Europy

Siedmiokrotna pozycja lidera i stałe dążenie do utrzymania wysokich notowań nie może się odbić się bez echa na rynku. W jednym z ostatnich komunikatów Aiko Solar poinformował o zawarciu umowy dystrybucyjnej z holenderską firmą VDH Solar specjalizującą się w handlu m.in. modułami PV.

Wspominana umowa opiewa na moduły Aiko Solar na łączną moc 520 MW, które mają zostać rozdystrybuowane do krajów Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA