REKLAMA
 
REKLAMA

Enea buduje farmy fotowoltaiczne. Wykorzysta cable pooling

Enea buduje farmy fotowoltaiczne. Wykorzysta cable pooling
fot. Enea

W zachodniej Polsce powstaną dwie nowe farmy fotowoltaiczne. Instalacje zwiększą portfel PV Enei o kolejne 16 MW.

Enea Nowa Energia, spółka należąca do Grupy Enea, ruszyła z budową farmy fotowoltaicznej Dygowo I i podisała umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II.

PV Dygowo I to farma fotowoltaiczna budowana w powiecie kołobrzeskim. Będzie instalacją o mocy 8 MW. W jej skład wejdzie około 12 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych (absorbujących światło zarówno z przodu, jak i z tyłu przy ułożeniu wertykalnym), każdy o mocy 655 Wp. Ponadto farma wyposażona zostanie w 21 falowników o mocy 350 kW oraz 2 kontenerowe stacje transformatorowe.

REKLAMA

Według szacunków farma fotowoltaiczna Dygowo I będzie wytwarzać rocznie około 8 GWh energii elektrycznej.

Na jednym przyłączu z farmą wiatrową

Instalacja Dygowo I będzie zlokalizowana w pobliżu farmy wiatrowej Bardy, również należącej do Grupy Enea. Została ona przejęta kilkanaście lat temu przez Eneę poprzez wykupienie 100 proc. udziałów spółki Windfarm Polska.

Farma fotowoltaiczna i farma wiatrowa będą korzystały z tego samego punktu przyłączenia. Hybrydowa instalacja OZE efektywniej wykorzysta moce przyłączeniowe dzięki cable poolingowi.

Planowany termin ukończenia farmy fotowoltaicznej Dygowo I to drugi kwartał 2024 r.

Więcej mocy w PV w Wielkopolsce

Enea poinformowała także o podpisaniu przez spółkę Enea Nowa Energia umowy na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 8 MW. Farma zlokalizowana będzie na terenie gminy Jastrowie w województwie wielkopolskim, niedaleko istniejącej już farmy PV Enei – Jastrowie I.

REKLAMA

Także ta konstrukcja fotowltaiczna ma się składać z około 12 tys. paneli, każdy o mocy 670 Wp. Na wyposażeniu znajdzie się 30 falowników o mocy 250 kW oraz 2 kontenerowe stacje transformatorowe.

Farma fotowoltaiczna Jastrowie II ma ruszyć w 2024 r. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Enea Serwis.

Akwizycje Grupy Enea

Enea sukcesywnie powiększa swój portfel OZE, między innymi poprzez wykup kolejnych projektów. W sierpniu br. spółka kupiła farmę fotowoltaiczną PV Tarnów o mocy 10 MW w województwie dolnośląskim, a także działającą PV Tykocin o mocy 2 MW w województwie podlaskim. We wrześniu natomiast nabyła projekt farmy wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW w województwie świętokrzyskim. Inwestycja jest w trakcie budowy i ma być uruchomiona w 2025 r.

Również we wrześniu Enea kupiła działającą farmę PV Genowefa w województwie wielkopolskim. To instalacja o mocy 35 MW.

Spółka planuje kolejne akwizycje, a także budowę własnych farm PV.

W Grupie Enea szukamy wszystkich możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nie tylko pozyskujemy nowe instalacje, ale tam gdzie to możliwe, rozbudowujemy moce przy już istniejących farmach należących do Grupy Enea. Takimi przykładami są właśnie instalacje PV Dygowo I i Jastrowie II – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea SA.

Obecnie należąca do grupy spółki dysponują projektami OZE z określonymi warunkami przyłączenia na około 525 MW. W przyszłym roku zamierza mieć portfel z wydanymi pozwoleniami na budowę o łącznej mocy około 800 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Przepraszam a gdzie auto konsumpcja??? To producentów się gani za brak auto konsumpcji i gada bzdury o nadmiarze prądu z słońca a tu pachy i farma..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA