Enea kupuje farmy fotowoltaiczne

Enea kupuje farmy fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna Tarnów. Fot. Enea.

Dotychczas potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Grupie Enea pozostawał ograniczony. Poprawią go dwie ogłoszone właśnie akwizycje.

Pierwsze ogłoszone przez Eneę przejęcie to farma fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 10 MW. Zlokalizowana jest w Tarnowie w gminie Ząbkowice Śląskie w województwie dolnośląskim. Ta instalacja fotowoltaiczna została wykonana przez spółkę EkoEnergia Polska dla inwestora PRO-WIND Sp. z o.o.

Farma PV na Dolnym Śląsku zajmuje obszar 19 hektarów i składa się na nią prawie 24,4 tys. paneli fotowoltaicznych SunLink PV o jednostkowej mocy 410 Wp. Są one obsługiwane przez 44 falowniki Huawei SUN2000-185KTL-H1 o jednostkowej mocy do 185 kW. Na inwestycję składają się ponadto 3 stacje kontenerowe, każda wyposażona w 2 transformatory o mocy 2000 kVA 20/0,8 kV.

REKLAMA

Druga przejęta przez Eneę farma fotowoltaiczna ma moc 2 MW i znajduje się w miejscowości Kapice-Lipniki w gminie Tykocin w województwie podlaskim. Ta inwestycja została zrealizowana przez spółkę Energy Pack Solutions SA.

Na farmę fotowoltaiczną w Kapicach-Lipnikach składa się ponad 5,8 tys. modułów fotowoltaicznych JA Solar. Ich jednostkowa moc wynosi 345 Wp i są one obsługiwane przez 16 falowników Huawei SUN2000-105KTL-H1.

Własne projekty i przejęcia

Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju, podkreśla, że Enea nie tylko zamierza budować nowe instalacje fotowoltaiczne, ale będzie także kupować kolejne istniejące farmy PV.

REKLAMA

W przyszłym roku koncern energetyczny chce dysponować projektami o mocy około 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę, natomiast za 1,5 roku Enea chce zwiększyć moce zainstalowane w odnawialnych źródłach energii do 1 GW, czyli ponad dwukrotnie w stosunku do obecnego stanu.

Na koniec zeszłego roku zainstalowana moc OZE w portfelu Enei wynosiła 448,7 MW. Stanowiło to około 7 proc. wszystkich mocy wytwórczych w grupie. W 2022 r. Enea wytworzyła 26,2 TWh energii elektrycznej, w tym z OZE wytworzono 1,95 TWh.

Długookresowa strategia Enei zakłada zwiększenie mocy wytwórczych w OZE w kolejnych latach do poziomu 1,51 GW do 2030 r., a następnie do 3,58 GW do 2040 r.

Enea szykuje cable pooling

Wcześniej w tym roku spółka Enea Nowa Energia rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej, która stanie w pobliżu należącej do Enei farmy wiatrowej. Inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z koncepcją cable poolingu. Więcej na ten temat w artykule: Enea uruchomi hybrydową instalację OZE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.