REKLAMA
 
REKLAMA

Enea nabyła farmę wiatrową za ponad 260 mln zł

Enea nabyła farmę wiatrową za ponad 260 mln zł
fot. Enea

Farma wiatrowa, która weszła do portfela projektów Enei, powstanie w województwie świętokrzyskim. Spółka kupiła ją od szwedzkiego koncernu OX2.

OX2 i Enea Nowa Energia, należąca do grupy energetycznej Enea, podpisały umowę sprzedaży lądowej farmy wiatrowej o mocy 19,8 MW. Inwestycja realizowana jest w Bejscach w Świętokrzyskiem.

Jak informuje Enea, kontrakt objął zakup spółki Farma Wiatrowa Bejsce oraz koszty budowy docelowej instalacji. Łącznie wartość umowy wynosi 57,42 mln euro (około 264,8 mln zł).

REKLAMA

Inwestycja w Bejscach

Farma wiatrowa będąca przedmiotem transakcji składać się będzie z sześciu turbin wiatrowych, każda o mocy 3,3 MW. Budowa już się rozpoczęła, a zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2025 r.

Według szacunków instalacja wiatrowa w Bejscach produkować będzie rocznie około 65 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Projekt farmy wiatrowej przygotowała szwedzka firma OX2, a za budowę odpowiadać będzie spółka zależna tej firmy. Do OX2 będzie też należało techniczne i komercyjne zarządzanie projektem, optymalizacja produkcji i nadzorowanie działalności farmy.

Farma wiatrowa Bejsce to istotny krok na drodze do budowania bezpiecznej przyszłości. OX2 po raz pierwszy realizuje współpracę z jedną z największych grup energetycznych w Polsce – Enea Nowa Energia – aby wspierać transformację energetyczną w Polsce – zaznaczyła Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

Pozyskanie farmy wiatrowej Bejsce to już kolejny w ostatnich tygodniach projekt OZE rozwijany przez Grupę Enea. Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy proces dynamicznego zwiększania naszego potencjału wytwórczego w oparciu o źródła OZE, zarówno w fotowoltaice, jak i wietrze. Jest to nasz wkład w transformację sektora energetycznego, a spółki celowe grupy realizują kolejne projekty na dodatkowe kilkaset MW zielonej energii – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu spółki Enea SA.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Żałosne. Kupować od Szwedów farmy w Polsce. Zamiast przepłacać trzeba było przez 8 lat przygotować projekt farmy wiatrowej. No ale jak się ma tylko szkółkę wieczorową jak Obajtek

To chyba prokuratura powinna tym się zainteresować , TOŻ TO NIE GOSPODARNOŚĆ !
Mam znajomego który zrealizował 2 turbiny x 3,5MW ( całkiem nie dawno ) inwestycja zamkła się w 8 500 000 Eur
Enea kupuję za 57 mln Euro sześć turbin ( 3,3,mw / szt ) , czyli jeśli dobrze umie liczyć to wychodzi 9 000 000Eur za jedną turbinę .
To niech mi ktoś powie jak to możliwe , bo ja czegoś nie rozumie , chyba jestem zbyt ciemny , albo ktoś nieźle komuś posmarował ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA