REKLAMA
 
REKLAMA

Enea kupiła farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW

Enea kupiła farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW
Enea

Położona pod Koninem farma fotowoltaiczna o mocy 35 MW powiększyła moce wytwórcze w energetyce odnawialnej w portfelu Grupy Enea.

Farma fotowoltaiczna o nazwie Genowefa została kupiona przez Eneę od dewelopera PAD RES. Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się w kwietniu 2022 r., a produkcja energii ruszyła w sierpniu 2023 r. Instalacja składa się z 65 420 paneli fotowoltaicznych i zajmuje obszar około 40 hektarów.

Enea szacuje, że zlokalizowana w okolicach Kleczewa farma fotowoltaiczna może w pierwszych latach swojej pracy wyprodukować rocznie ponad 35 GWh zielonej energii, zapewniając czystą energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 17,5 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Zakup farmy fotowoltaicznej Genowefa to kolejna z ogłoszonych ostatnio inwestycji Enei realizujących strategię konsekwentnego zwiększania zainstalowanej mocy OZE Grupy.

Systematyczne przejęcia

W ostatnich miesiącach Grupa Enea zwiększyła swoje moce wytwórcze OZE, nabywając farmy fotowoltaiczne Tarnów i Tykocin, a ostatnio nowo budowaną farmę wiatrową Bejsce o mocy 19,8 MW. Równolegle Enea prowadzi prace nad kolejnymi akwizycjami oraz własnymi projektami, które są na różnym etapie zaawansowania.

Obecnie grupa Enea posiada projekty OZE z określonymi warunkami przyłączenia o łącznej mocy około 525 MW. W przyszłym roku chce dysponować projektami o mocy około 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę.

REKLAMA

– W ostatnich miesiącach deklarowaliśmy wyraźne przyspieszenie naszych działań związanych ze zwiększaniem mocy zainstalowanej Grupy Enea w odnawialnych źródłach energii. Ostatnie tygodnie i kolejne inwestycje, tak jak kupno farmy PV Genowefa, są potwierdzeniem realizacji naszych zobowiązań i wkładem w transformację sektora energetycznego. Kolejne nasze instalacje są w przygotowaniu komentuje Paweł Majewski, prezes zarządu Enei SA.

Projekty fotowoltaiczne PAD RES

PAD RES to joint venture utworzone przez Griffin Capital Partners i Kajima Europe. Projekt w Kleczewie to pierwsza kompleksowo zrealizowana inwestycja PAD RES od momentu przejęcia większościowych udziałów przez Kajima Europe i Griffin Capital Partners we wrześniu 2021 r. PAD RES odpowiadał za budowę, oddanie do użytku i transakcję sprzedaży farmy fotowoltaicznej Genowefa.

Od ubiegłego roku PAD RES nabył 13 projektów o łącznej mocy 450 MW, z których wszystkie mają pozytywnie rozpatrzone wnioski o warunkach przyłączenia do sieci. W tym roku deweloper chce rozpocząć realizację kolejnych projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 140 MW.

Decydując się na wejście na rynek energii odnawialnej w Polsce, dostrzegliśmy duże możliwości rozwoju i wzrostu w tym segmencie. Sukcesy naszych platform inwestycyjnych w ostatnich miesiącach potwierdzają, że trafnie zidentyfikowaliśmy ten potencjał. Dzięki naszym wspólnym działaniom moc odnawialnych źródeł energii PAD RES przekroczyła 2 GW, plasując spółkę w czołówce polskiego sektora OZE – komentuje Jędrzej Socha, Senior Vice President Investments w Griffin Capital Partners.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA