REKLAMA
 
REKLAMA

Chiński producent bije własny rekord mocy i sprawności modułu HJT

Chiński producent bije własny rekord mocy i sprawności modułu HJT
fot. Possessed Photography/Unsplash

We wrześniu chiński producent Huasun informował o rekordowym wyniku mocy i sprawności swojego modułu bazującego na ogniwach HJT. Teraz miał osiągnąć jeszcze lepszy wynik.

Huasun zajmujący się produkcją ogniw i modułów fotowoltaicznych dwa miesiące temu poinformował o ustanowieniu rekordowej sprawności dla swojego modułu wykonanego w technologii heterozłączy (HJT). Dotyczyła ona modułu z serii Himalaya G12-132 HJT, który osiągnął moc 744,43 Wp oraz sprawność 23,96 proc. Wynik ten potwierdził niemiecki TÜV SÜD. Do budowy wspomnianego modułu wykorzystano ogniwa HJT G12-20BB o sprawności 26,2 proc.

Ogłaszając we wrześniu rekordowy wynik mocy i sprawności modułu, chiński producent zapewnił, że niebawem przekaże informacje o nowych rekordach – i niecałe dwa miesiące później to uczynił.

REKLAMA

Poprzeczka w górę

Huasun poinformował teraz o nowym rekordzie mocy wyjściowej dla swojego modułu fotowoltaicznego wykonanego z użyciem ogniw w technologii HJT. Najnowsza aktualizacja parametrów to 750,54 Wp mocy oraz 24,26 proc. sprawności.

Moduł pochodzi z tej samej serii co poprzednik, czyli Himalaya G12-132 HJT. Wykonano go z wykorzystaniem tych samych ogniw G12-20BB HJT. Nowy wynik sprawności i mocy został zatwierdzony przez niemiecki TÜV SÜD.

Jak czytamy w komunikacie producenta, tak szybki wzrost mocy i sprawności w stosunku do poprzedniej odsłony modułu z serii Himalaya G12-132 HJT udało się uzyskać m.in. dzięki kolejnym usprawnieniom w procesie enkapsulacji. Jak twierdzi przedstawiciel Huasun, potencjał wzrostowy dla jego ogniw HJT nie wyczerpuje się i niebawem możemy spodziewać się wiadomości o kolejnych rekordach.

Wysokie moce w sprzedaży

Zarówno poprzednik (o mocy 744,43 Wp i sprawności 23,96 proc.), jak i obecny rekordzista nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Nie wiemy też, kiedy możemy się spodziewać komercyjnego odświeżenia serii Himalaya G12.

REKLAMA

Obecnie dostępny jest najmocniejszy moduł bifacjalny o mocy 720 W i sprawności 23,18 proc., zbudowany na bazie ogniw HJT 2.0. Wymiary panelu wynoszą 2384 x 1303 x 35 mm, a jego masa to 38,7 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 50,75 V, prąd zwarciowy (Isc) – 17,67 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy jest równa -0,26 proc., co jest wynikiem bardzo dobrym na tle branży.

Producent oferuje 15 lat gwarancji na moduł oraz 30 lat gwarancji na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynieść przynajmniej 88 proc. wartości początkowej.

Dla klientów indywidualnych, w których przypadku najczęściej do budowy systemów PV wykorzystuje się moduły o mniejszych mocach, Huasun oferuje m.in. moduły z serii Himalaya M6. Pochodzący z tej serii panel fotowoltaiczny HS-B120 DS400 o mocy maksymalnej 400 W ma sprawność 21,96 proc. Jego wymiary to 1755 x 1038 x 30 mm. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 44,74 V, prąd zwarciowy (Isc)  jest równy 10,74 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy to 0,26 proc.

Podobnie jak w przypadku modułu o mocy 720 W ten z serii Himalaya M6 objęty jest 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynieść przynajmniej 88 proc. wartości początkowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA