Moduły DAS Solar z wynikiem o 5,03 proc. wyższym od konwencjonalnych modułów

Moduły DAS Solar z wynikiem o 5,03 proc. wyższym od konwencjonalnych modułów
Testowa elektrownia PV na Hainan. Fot. DAS Solar

Kolejne doskonałe osiągnięcie! Moduły fotowoltaiczne z ogniwami typu N od DAS Solar zamontowane na testowej elektrowni PV na chińskiej wyspie Hajnan z wynikiem produkcji energii o 5,03 proc. wyższym od konwencjonalnych modułów z ogniwami typu P. W trakcie 9-miesięcznego, zewnętrznego projektu testowego (styczeń-wrzesień 2023), TÜV SÜD przeprowadziło analizę danych i przygotowało raport z testów dla elektrowni fotowoltaicznej w Hajnan.

Elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w regionie Ding’an w prowincji Hajnan. Rocznie notuje się tam około 1880 godzin światła słonecznego, z około 1600 godzinami szczytowymi. Roczna suma opadów wynosi około 1953 milimetry, średnia temperatura sięga 24 st. C, a wilgotność względna przekracza 90 proc. Instalacja o mocy około 5 kW znajduje się na szerokości geograficznej 19°40’N i długości geograficznej 110°18’E.

W elektrowni zainstalowano dwa rodzaje modułów do certyfikacji porównawczej: moduły bifacjalne z ogniwami P-type PERC i moduły bifacjalne z ogniwami N-type, wykorzystujące technologię ogniw N-type TOPCon od DAS Solar. Zgodnie ze szczegółową analizą wyników generowania energii przez moduły z ogniwami typu N i P przeprowadzoną za pomocą szeregu urządzeń monitorujących, moduły z ogniwami typu N generowały miesięcznie więcej energii niż moduły z ogniwami typu P – o około 5,03 proc.

Zarówno moduły z ogniwami typu N, jak i moduły z ogniwami typu P składają się z 9 sztuk na matrycę. Moduły są podłączone do inwerterów szeregowych (SUN2000-60KTL) przyłączonych do sieci. W projekcie użyto konstrukcji gruntowej o kącie nachylenia wynoszącym 16 st. C, zacienianie od tyłu nie występuje, a grunt pokryty jest trawą. Moduły są zamontowane na wysokości około jednego metra. Oprócz stacji monitoringu środowiskowego instalacja obejmuje także wysokoprecyzyjne liczniki prądu stałego, czujniki temperatury na poziomie modułu oraz serie liczników promieniowania padającego na przednią i tylną stronę modułów.

Aby zniwelować wpływ inwerterów na ocenę wydajności różnych typów modułów, w instalacji bezpośrednio wykorzystywano dane z liczników prądu stałego i przeprowadzała normalizację.

Badanie modułów N-type TOPCon i modułów P-type PERC w trakcie 9-miesięcznego okresu testowego wykazało, że średnia miesięczna generacja energii dla modułów N-type wynosiła 123,05 kWh/kW, podczas gdy średnia miesięczna generacja energii dla modułów P-type wynosiła 116,86 kWh/kW. Oznacza to, że miesięczna ilość wygenerowanej energii z modułów N-type przewyższyła generację z modułów P-type o około 5,03 proc.

 

 

 

Dane porównawcze dotyczące miesięcznej generacji energii modułów z ogniwami N-type i modułów z ogniwami P-type. Fot. DAS Solar

Degradacja mocy, wydajność w wysokich temperaturach, bifacjalność i wydajność generowania energii przy niskim natężeniu światła wpływają razem na efektywność końcową modułu.

Moduł N-type DAS Solar charakteryzuje się brakiem degradacji indukowanej światłem, (LID) na poziomie „0”, wykazuje 1 proc. degradacji mocy w pierwszym roku i 0,4 proc. średniej rocznej degradacji, co gwarantuje niezawodność działania. Moduły P-type wykazują 2 proc. degradacji mocy w pierwszym roku i 0,45 proc. późniejszej średniej rocznej degradacji.

Ogniwa N-type TOPCon DAS Solar wykazują doskonałe osiągi w warunkach letnich w trakcie występowania wysokich temperatur, osiągając napięcie obwodu otwartego nawet do 730 mV, a współczynnik temperaturowy wynosi -0,30 proc./st. C. Moduły N-type DAS Solar oferują także wyższą sprawność konwersji, co prowadzi do obniżenia temperatury pracy modułów. Jak wynika z testów zewnętrznych moduły N-type od DAS Solar pracują przy średniej temperaturze roboczej o około 1,6 st. C niższej niż moduły P-type.

Korzystając z zaawansowanych technologii, takich jak wysokoenergetyczny selektywny emiter indukowany laserowo (i-SE), ultracienki krzem polikrystaliczny z mikrodopowaniem ut-polySi oraz kontakt tylny emitera z pasywacją (PERC) z wielowarstwową pasywacją powierzchniową (mt-Pass), moduły N-type DAS Solar osiągają 80-procentową bifacjalność. Jednocześnie doskonale sprawdzają się w warunkach niskiego promieniowania słonecznego, oferując wyższą wydajność nawet w pochmurne czy mgliste dni.

Wyposażone w nowoczesną technologię ogniwa fotowoltaiczne TOPCon 4.0 DAS Solar uzyskują średnią sprawność w produkcji masowej powyżej 26 proc. Rekordową sprawność 26,33 proc. osiągnięto dzięki dużym (333,4 cm2) ogniwom słonecznym także produkcji DAS Solar.

Jako lider w technologii N-type, DAS Solar poświęca się ciągłemu eksplorowaniu i rygorystycznym badaniom w dziedzinie technologii N-type, konsekwentnie przewyższając standardy branżowe zarówno w efektywności ogniw, jak i modułów. Moduł z ogniwami N-type produkowany przez DAS Solar oferuje korzyści, takie jak brak degradacji indukowanej światłem (LID), wyższą bifacjalność, niższy współczynnik temperatury i doskonałe osiągi w warunkach słabego światła, spełniając zróżnicowane wymagania dla różnych projektów.

Jak udowodniono poprzez badania przeprowadzone na testowej instalacji PV na wyspie Hajnan, korzystanie z modułów N-type DAS Solar zwiększa średnią produkcję energii elektrycznej o około 5,03 proc. (w porównaniu do modułów P-type). Jednocześnie udowodniono doskonałą wydajność wytwarzania energii przez moduły N-type DAS Solar.

 

DAS Solar – materiał sponsorowany