REKLAMA
 
REKLAMA

Columbus wygrał przetarg na inwestycję fotowoltaiczną w Brnie

Columbus wygrał przetarg na inwestycję fotowoltaiczną w Brnie
Fot. Pixabay - Rudy and Peter Skitterians

Spółka Columbus Energy a.s. dostarczy i zamontuje instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków użyteczności publicznej w Brnie. Znalazła się wśród trzech podmiotów wyłonionych przez władze miasta w ramach ogłoszonego przetargu.

Columbus Energy a.s. jest czeską spółką Grupy Columbus, a wygrany przetarg stanowi kolejny krok w ekspansji polskiej firmy na rynek czeski.

Michał Gondek, wiceprezes zarządu Columbus Energy SA, prezes zarządu Columbus Energy a.s, podkreśla, że potencjał projektu jest naprawdę duży. Łączna wartość inwestycji sięgnie 2,2 mld czeskich koron, co w przeliczeniu daje niemal 390 mln zł. Instalacje fotowoltaiczne mają zostać zamontowane na dachach około 675 budynków użyteczności publicznej w Brnie. Columbus szacuje, że wykona około 1/3 wszystkich instalacji.

REKLAMA

Columbus na zagranicznych rynkach

Columbus Energy a.s. to firma powiązana z Grupą Columbus Energy. Ekspansja Columbusa na prosumenckim rynku w Czechach rozpoczęła się pod koniec 2022 r. Był to pierwszy zagraniczny rynek, na którym Columbus Energy zaoferował usługi sprzedaży i montażu fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Columbus wchodzi na pierwszy zagraniczny rynek.

Drugim zagranicznym rynkiem, na którym jeden z liderów polskiej branży fotowoltaicznej zaczął rozwijać swoją działalność, była Ukraina. Tam powstała spółka, w której Columbus Energy objął 60 proc. udziałów.

REKLAMA

W kolejnym kroku Columbus rozpoczął działalność w Słowacji, gdzie – podobnie jak w Czechach – stworzył spółkę z lokalnym partnerem, w której miał większościowy pakiet udziałów.

W maju 2023 r. Columbus Energy wykupił udziały w spółkach zależnych działających w Republice Czeskiej (Taurean s.r.o.) i Słowacji (Columbus Energy Slovensko s.r.o.). Tym samym polska firma, posiadając 100 proc. udziałów w obu tych spółkach, przejęła pełną kontrolę nad rozwojem działalności w obu krajach. Równolegle Columbus zdecydował się zwiększyć działalność operacyjną w segmentach inwestycyjnym, B2B oraz B2G.

W ramach nowej strategii rozwoju na najbliższe 5 lat Columbus Energy ogłosił także plany wejścia na Bałkany, tj. do Słowenii i Chorwacji.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl 

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA