REKLAMA
 
REKLAMA

Columbus przejmuje kontrolę nad zagranicznymi spółkami

Columbus przejmuje kontrolę nad zagranicznymi spółkami
Dawid Zieliński. Fot. Columbus

Columbus Energy wykupił udziały w spółkach zależnych działających w Republice Czeskiej i Słowacji. Tym samym polska firma przejęła pełną kontrolę nad rozwojem działalności w obu krajach.

Zarząd Columbus Energy SA nabył 100 proc. udziałów w spółce Taurean s.r.o., która ma 36 proc. udziałów w spółce Columbus Energy a.s. (Czechy) oraz 36 proc. udziałów Columbus Energy Slovensko s.r.o. (Słowacja). W wyniku transakcji udział Columbus Energy SA w obu tych spółkach wzrósł do 88 proc. W kolejnym kroku Columbus nabył pozostałe 12 proc. udziałów w spółce Columbus Energy a.s. i 12 proc. w Columbus Energy Slovensko s.r.o.

Teraz Columbus Energy ma 100 proc. udziałów w obu tych spółkach. W następstwie nabycia wszystkich udziałów wcześniejsze umowy joint venture wygasły.

REKLAMA

Zdecydowaliśmy się rozwiązać umowy inwestycyjne ze wspólnikami w Czechach i Słowacji i przejąć pełną kontrolę nad rozwijaną tam działalnością. Widzimy duży, a przede wszystkim długoterminowy potencjał na tym rynku, dlatego chcemy samodzielnie koordynować wszystkie procesy. Naszym celem jest zwiększenie działalności operacyjnej w segmencie B2B oraz B2G, myślimy też o inwestycjach w projekty farmowe – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Ekspansja  Columbusa

Ekspansję na rynku prosumenckim w Czechach Columbus Energy rozpoczął pod koniec ubiegłego roku. Planował wówczas montaż około 5001000 instalacji fotowoltaicznych miesięcznie.

Początkowo Columbus zaoferował na czeskim rynku fotowoltaikę w zestawie z inwerterem hybrydowym i magazynem energii, a w kolejnych krokach także pompy ciepła i ładowarki do samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Columbus Energy jest dostawcą usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka ma w ofercie kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla odbiorców prywatnych i biznesowych. Realizuje też długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wielkoskalowe magazyny energii. Columbus jest spółką notowaną od 2016 r. na GPW.

W pierwszym kwartale br. Columbus wygenerował w Czechach blisko 23 mln zł przychodów.

Polskie firmy na zagranicznych rynkach

Idąc w ślady firmy Columbus Energy, działalność na pierwszym zagranicznym rynku – w Republice Czeskiej – rozpoczęła niedawno Polenergia Fotowoltaika. Spółka Polenergia Solární powołana w Pradze będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów.

Polenergia Fotowoltaika jest jednym z liderów w sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Oprócz fotowoltaiki dostarcza klientom na naszym rynku także rozwiązania z zakresu pomp ciepła i magazynów energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kolumbus to ściema

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA