Bałkany i magazyny energii. Nowe plany Columbusa

Bałkany i magazyny energii. Nowe plany Columbusa
Dawid Zieliński

Rozwój projektów magazynowania energii i ekspansja na kolejnych zagranicznych rynkach. W tych kierunkach zamierza rozwijać swój biznes jeden z liderów polskiego rynku fotowoltaicznego Columbus Energy.

Columbus Energy przedstawił strategię rozwoju na najbliższych 5 lat. Spółka wyszczególniła kilka obszarów, które mają być kluczowe w jej działalności w latach 2023-2028.

Wcześniej firma kierowana przez Dawida Zielińskiego chce się jednak skupić na realizacji celów krótkoterminowych, tzw. quick-wins, do których zalicza: ustabilizowanie i rozwój sprzedaży dla domów i biznesu w Polsce, ekspansję zagraniczną na kolejne rynki, tj. Słowenię i Chorwację, znaczące lub całkowite zredukowanie finansowania od inwestora DC24 ASI, a także pozyskanie strategicznego inwestora do realizacji wielkoskalowych magazynów energii.

REKLAMA

Kluczowe mają być ponadto: wejście na kolejne rynki krajów CEE, komercjalizacja produktów Columbus Technologies (również za granicą), budowa i sprzedaż farm fotowoltaicznych oraz wdrożenie sprzedaży direct, czyli sprzedaż online do klienta końcowego.

Trzy filary

W naszej nowej strategii dążymy do wyodrębnienia każdego z 3 głównych filarów działalności Columbus – po to, aby transakcje realizowane np. w wielkoskalowych aktywach nie przykrywały rzeczywistych osiągnięć naszego core biznesu, jakim jest sprzedaż instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, biznesowych i sektora public – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

Szef Columbusa podkreśla, że w pierwszym filarze kluczowe będzie uruchomienie kanału sprzedaży online oraz usługi Reseller, czyli serwisowania i hurtowej sprzedaży urządzeń OZE.

Drugi filar, określany jako Columbus Assets, obejmie rozwój projektów farm fotowoltaicznych w Polsce i za granicą, a także budowę wielkoskalowych magazynów energii. Tu nowością będzie cel, jakim jest zbudowanie unikatowej kompetencji projektowania, budowy i zarządzania wielkoskalowymi magazynami energii.

Z kolei trzeci filar – Columbus Technologies – skupi się na komercjalizacji produktów technologicznych, nad którymi spółka pracuje od 4 lat, a od 2 lat rozwija je dział R&D Columbusa. Są to: PowerHouse HEMS, regulator napięcia, SCADA oraz technologia Smart-Node. Zarząd Columbusa w tym filarze chce także zacieśnić współpracę i zbudować jeszcze większą synergię z Saule Technologies. To spółka, która pracuje nad komercjalizacją ogniw fotowoltaicznych z perowskitu. Columbus jest jednym z jej głównych udziałowców.

Czas na magazyny energii

W planach strategicznych zarząd Columbusa mocno podkreśla rolę wielkoskalowych magazynów energii w przyszłych, długoterminowych zyskach.

Obecnie Columbus Energy przygotował już projekty magazynów energii o mocy 724 MW, z których 398 MW ma wydane warunki przyłączenia, a jeden projekt, o mocy 133 MW, jest po wygranej aukcji na rynku mocy.

REKLAMA

Kierunek Bałkany

Wśród długoterminowych celów strategicznych Columbus uwagę przykuwa ekspansja zagraniczna. Grupa zamierza dostarczać usługi montażu, sprzedaży i opieki posprzedażowej dla fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych dla sektorów residential, business i public w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do końca 2028 r. Columbus chce uruchomić pełne portfolio swoich usług w: Czechach, Słowacji, Słowenii i Chorwacji oraz – jeśli sytuacja na to pozwoli – w Ukrainie.

W pięcioletniej perspektywie rozwoju i realizacji strategii biznesowej stawiamy przed sobą cele, które na stałe umocnią naszą pozycję w regionie CEE. Jednym z nich jest zbudowanie unikatowego know-how w zakresie projektowania, budowy i obsługi wielkoskalowych magazynów energii. Innym celem, którego realizacja marzy mi się od kilku lat, i z powodu którego inwestuję środki w rozwój Działu R&D, jest wdrożenie technologii dla wirtualnego prosumenta, a tym samym otwarcie dostępności do ekosystemu Columbus dla klientów mieszkających w zabudowie wielorodzinnej – mówi Dawid Zieliński.

Kiedy wróci zysk?

Realizacja nowych założeń ma się przyczynić do powrotu do rentowności, którą Columbus stracił w zeszłym roku wraz z wygaszeniem prosumenckiego systemu opustów. Zakończenie tego systemu i przejście na alternatywny model rozliczania nadwyżek energii z prosumenckich mikroinstalacji – net-billing – przełożyło się na spadek skali inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, na których opierał się w poprzednich latach biznes Columbusa.

W pierwszym półroczu 2023 r. Columbus Energy osiągnął 251,449 mln zł przychodów (w tym około 50 mln zł wypracowano dzięki działalności w Czechach). To wynik gorszy niż wypracowany w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy spółka miała 316,089 mln zł przychodów.

Firmie kierowanej przez Dawida Zielińskiego w pierwszej połowie tego roku nie udało się wypracować zysku, jednak zanotowana strata była niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W pierwszych 6 miesiącach 2023 r. Columbus miał -14,5 mln zł wyniku EBITDA wobec wyniku na poziomie -35,5 mln zł przed rokiem. Spółka miała też 39,3 mln zł straty netto w porównaniu do straty rzędu 55,7 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowany zysk jest obciążony znaczącą ilością odsetek, których spłatę wraz z kapitałem planujemy ze sprzedaży części aktywów. Natomiast w naszej opinii każdy kolejny kwartał powinien przynieść poprawę wyników grupy, jeśli oczywiście obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza nie zostanie gwałtownie zachwiana – zapewniła spółka.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.