Columbus kontynuuje zagraniczną ekspansję

Columbus kontynuuje zagraniczną ekspansję
Dawid Zieliński

Niedawno Columbus chwalił się wzrostem sprzedaży na swoim pierwszym rynku poza Polską, którym są Czechy. Teraz firma będzie chciała zwiększać przychody także dzięki obecności na kolejnym zagranicznym rynku.

Jeden z liderów polskiego sektora fotowoltaicznego wchodzi na nowy zagraniczny rynek. Najpierw Columbus pojawił się w Czechach, gdzie odnotowuje już sprzedaż liczoną w dziesiątkach milionów złotych, następnie w ubiegłym miesiącu ogłosił wejście na Ukrainę, a teraz zapowiedział rozpoczęcie działalności w Słowacji.

Wchodząc na Słowację, Columbus powieli model działalności przyjęty w Czechach, tworząc lokalną spółkę, w której będzie mieć większościowy pakiet udziałów.

REKLAMA

Zarząd polskiej firmy podpisał wczoraj umowę typu joint-venture, na podstawie której w Słowacji zostanie utworzona spółka z 52-procentowym udziałem Columbusa. Sprzedaż na rynku słowackim mają wspierać zespoły sprzedażowe i instalacyjne, które Columbus zbudował w Czechach (Columbus nie ujawnia, kto jest jego partnerem w słowackiej spółce).

Informując o wejściu na Słowację, Columbus zapowiedział jednocześnie, że wkrótce uruchomi sprzedaż i montaż fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii w Ukrainie.

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2023 roku Columbus wypracował przychody wynoszące 128,1 mln zł, notując zysk na poziomie 282 tys. zł. W tym czeska spółka – Columbus Energy a.s. – wygenerowała w tym okresie blisko 23 mln zł przychodów, a był to dopiero drugi kwartał sprzedaży prowadzonej na tym rynku.

W komentarzu na temat wejścia na nowy zagraniczny rynek prezes Columbusa Dawid Zieliński informuje, że kierowana przez niego firma w Czechach jest już w top 5 tamtejszego rynku fotowoltaicznego.

Wraz z naszymi czeskimi partnerami kontynuujemy strategię rozwoju regionu o rynek słowacki. Tamtejszy rynek, podobnie jak w Polsce, jest wspierany dopłatami do zakupu fotowoltaiki, przy czym szacuje się, że rynek jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Stwarza to znakomitą okazję do wykorzystania naszych kompetencji i sprawdzonych rozwiązań. W Czechach mamy już własne ekipy instalatorskie i silne zespoły sprzedażowe, które będą wspierały słowackich kolegów. Nasi czescy współpracownicy zajmują się też kompleksową organizacją działalności w Słowacji, dlatego z dużym zaufaniem i optymizmem otwieramy naszą filię na kolejnym rynku – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.