Wielki projekt solar+storage w USA

Wielki projekt solar+storage w USA
Mortenson

W Kalifornii został zrealizowany jeden z największych na świecie projektów typu solar+storage, które łączą produkcję energii z fotowoltaiki z jej magazynowaniem za pomocą baterii znajdujących się przy elektrowni PV i korzystających z tego samego punktu przyłączenia do sieci.

W bezpośrednim sąsiedztwie wojskowej bazy lotniczej Edwards w Kalifornii zakończyła się budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej współpracującej z magazynem energii. Jest to obecnie największy projekt typu solar+storage, który został zrealizowany w USA i jeden z największych na świecie.

Na projekt Edwards & Sanborn Solar + Energy Storage składa się elektrownia fotowoltaiczna o mocy 875 MW(DC) złożona z 1,9 mln paneli amerykańskiego producenta First Solar oraz bateryjny magazyn energii mogący pomieścić do 3,287 GWh energii elektrycznej (inwestor nie podał mocy magazynu). Ogniwa bateryjne do projektu dostarczyły koreańskie LG i Samsung oraz chiński BYD.

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana przez dewelopera Terra-Gen. Wykonawcą instalacji fotowoltaicznej i magazynów energii była firma Mortenson.

Moc przyłączeniowa do sieci dla całego projektu Edwards & Sanborn Solar + Energy Storage wynosi 1,3 GW. Odbiorcą energii będą m.in. miasto San Jose, koncerny energetyczne California Edison i Pacific Gas & Electric Co., a także Starbucks.

 

 

Edwards & Sanborn Solar + Energy Storage to kolejna ogromna inwestycja solar+storage zrealizowana w Kalifornii, która stała się największym na świecie rynkiem dla tego typu projektów. Magazyny energii montowane przy fotowoltaice pozwalają efektywnie wykorzystać nadwyżki mocy w czasie szczytowej generacji z PV i oddać energię do sieci w czasie wieczornych szczytów zapotrzebowania, kiedy przestają pracować elektrownie PV.

REKLAMA

W miarę wzrostu produkcji energii z fotowoltaiki w Kalifornii operatorzy sieci w stanowym systemie energetycznym CAISO obserwują od lat spadek obciążenia w środku dnia, a więc w czasie wzmożonej autokonsumpcji energii z PV. Później następuje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię z sieci, gdy generacja z PV spada. Do jego pokrycia może zostać wykorzystana energia zgromadzona w bateriach.

 

Średnie profile zapotrzebowania na energię elektryczną w Kalifornii w miesiącach marzec-maj w latach 2015-2023. Dane: U.S. Energy Information Administration.
Średnie profile zapotrzebowania na energię elektryczną w Kalifornii w miesiącach marzec-maj w latach 2015-2023 (w GW). Dane: U.S. Energy Information Administration.

Według danych stanowego regulatora rynku energii moc bateryjnych magazynów energii w Kalifornii wzrosła z 500 MW w 2018 roku do 6,6 GW w połowie zeszłego roku (kalifornijski regulator nie podaje pojemności tych urządzeń).

W tym na segment domowych magazynów energii składało się 119,4 tys. instalacji o mocy 843 MW, w segmencie magazynów w komercyjnych obiektach było niemal 2,5 tys. instalacji o mocy 504 MW, a w segmencie wielkoskalowych magazynów do połowy zeszłego roku zrealizowanych zostało 106 projektów o łącznej mocy ponad 5,2 GW (są to głównie 2- i 4-godzinne magazyny energii).

Kalifornia jest zdecydowanie największym rynkiem bateryjnych magazynów energii w USA. Według danych amerykańskiego rządu na koniec 2023 r. w Kalifornii działały magazyny o mocy 7,3 GW, drugi był Teksas (3,1 GW), a trzecia Arizona (0,8 GW).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.