Ikea będzie sprzedawać w Polsce instalacje fotowoltaiczne

Ikea będzie sprzedawać w Polsce instalacje fotowoltaiczne
Håkan Dahlström / flickr cc

Już w przyszłym roku Ikea ma uruchomić w naszym kraju sprzedaż kompletnych domowych zestawów fotowoltaicznych. Oferta zostanie włączona do wszystkich sklepów Ikea w Polsce.

W wywiadzie dla Forbes Anna Pawlak-Kuliga, nowa prezes Ikei w Polsce, zapowiedziała, że jej firma uruchomi w naszym kraju sprzedaż instalacji fotowoltaicznych. 

Prezes Ikea w Polsce nie podała, jakie będą ceny oferowanych instalacji fotowoltaicznych, jednak zapewniła, że możliwy będzie zwrot z inwestycji liczony na „kilka lat„. Zapowiedziała ponadto, że Ikea podejmie działania mogące jeszcze obniżyć koszt pozyskiwania energii z własnych instalacji fotowoltaicznych. Służyć mają temu m.in. rozmowy o współpracy podejmowane z samorządami.

REKLAMA

W wywiadzie dla Forbes Anna Pawlak-Kuliga podkreśliła w kontekście inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, że potrzebna jest „stabilizacja legislacyjna i dotacyjna”, która umożliwi Polakom lepsze zaplanowanie inwestycji.

Ikea wprowadziła już instalacje fotowoltaiczne do swojej oferty w pierwszych europejskich krajach – najwcześniej i w najszerszym zakresie w Wielkiej Brytanii.

Sprzedaż instalacji fotowoltaicznych na Wyspach została jednak okresowo wstrzymana po problemach z firmą Hanergy.

REKLAMA

W 2013 r. szwedzka firma w zakresie oferty instalacji fotowoltaicznych postawiła na współpracę z chińskim koncernem Hanergy, który specjalizował się w produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i montażu instalacji PV. Dzięki współpracy Ikei i Hanergy klienci odwiedzający wybrane sklepy Ikea w Wielkiej Brytanii mogli kupić małe systemy fotowoltaiczne – standardowo o mocy 3,36 kWp, które instalował Hanergy. 

W pierwszym roku brytyjscy klienci Ikei zdecydowali się na zakup 1,3 tys. systemów fotowoltaicznych, a później podobny model współpracy implementowano ponadto w pozostałych sklepach Ikei na Wyspach, a także w Holandii i Szwajcarii.

Jednak pod koniec ubiegłego roku Ikea wycofała się całkowicie z oferowania instalacji fotowoltaicznych na Wyspach, w obliczu problemów finansowych, w które wpadł Hanergy. W maju 2015 r. chińska spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia, 20 maja 2015 r., Hanergy Thin Film stracił połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Kilka miesięcy temu Ikea zapowiedziała, że ponownie włączy do swojej oferty na Wyspach instalacje fotowoltaiczne. Systemy PV można tam zamawiać również on-line, a do końca roku solarna oferta Ikei ma być dostępna we wszystkich sklepach w Wielkiej Brytanii. Tym razem Szwedzi postawili na współpracę z brytyjską firmą SolarCentury.

Ikea to lider w rozwoju własnego potencjału źródeł odnawialnych, dzięki którym szwedzki koncern chce się stać całkowicie niezależny energetycznie. Plan przejścia na zieloną energię Szwedzi realizują m.in. montując na swoich sklepach elektrownie fotowoltaiczne czy inwestując w farmy wiatrowe – jak choćby w Polsce. Więcej na ten temat w wywiadzie portalu Gramwzielone.pl z Karolem Gobczyńskim, Managerem ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce: IKEA w Polsce wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama konsumuje.

gramwzielone.pl