Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w roku 2017

Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w roku 2017
Suntech press

Analitycy PV Tech opublikowali zestawienie największych producentów modułów fotowoltaicznych za rok 2017. Wynika z niego, że dominacja chińskich producentów na globalnym rynku PV jest coraz większa.

W ubiegłym roku globalny rynek fotowoltaiczny pobił kolejny rekord zrealizowanych elektrowni, których łączny potencjał według Bloomberga zbliżył się do 100 GW. Więcej niż połowę tego potencjału zainstalowano w Chinach, na czym niewątpliwie korzystają producenci modułów fotowoltaicznych z tego kraju, którzy coraz bardziej dominują na globalnym rynku PV.

Na liście dziesięciu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2017 r., którą przedstawił PV Tech, aż dziewięć firm ma siedzibę w Państwie Środka. Jedyny producent z siedzibą poza Chinami – koreańska Hanwha Q-Cells – posiada część linii produkcyjnych również w chińskich fabrykach.

REKLAMA

W porównaniu do listy za 2016 r. w zestawieniu za 2017 r. pojawiła się jedna nowa firma – chiński Risen Energy, który wskoczył na miejsce 8.

REKLAMA

Pozycję lidera utrzymał bezkonkurencyjny JinkoSolar, który przy okazji publikacji ostatnich wyników finansowych za III kwartał 2017 r. prognozował całoroczną sprzedaż na poziomie 9,6-9,8 GW, w tym 2,3-2,5 GW w IV kwartale, a największą kwartalną sprzedaż odnotowano w ubiegłym roku w II kwartale, w którym sprzedano moduły o mocy 2,88 GW.

Co ciekawe Jinko Solar posiadał na koniec ubiegłego roku linie produkcyjne mogące wytworzyć mniej, niż wynosi całoroczna prognoza sprzedaży, bo 8 GW modułów PV. Do tego doszły linie produkcji ogniw na 4,5 GW oraz wafli krzemowych na 7 GW. Wygląda więc, że sporą część komponentów Jinko kupił od zewnętrznych dostawców.

Kolejne miejsca przypadły firmom Trina Solar, Canadian Solar, JA Solar, Hanwha Q-Cells, GCL-SI, Longi Solar, wspomnianemu Risen, a następnie Shunfeng (Suntech). Czołową dziesiątkę zamknął Yingli Solar, który w sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2017 r. prognozował całoroczną sprzedaż na 2,8-2,9 GW, a w III kwartale sprzedał moduły o mocy 597,7 MW.

Jak wylicza PV Tech, czołowa „10” największych producentów dostarczyła w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 57 GW.

red. gramwzielone.pl