Kolejną rafinerię Łukoil zasili fotowoltaika

Kolejną rafinerię Łukoil zasili fotowoltaika
Fot. Lukoil

Łukoil dołącza do grona największych koncernów paliwowych, które zaczęły inwestować w odnawialne źródła energii. Rosjanie właśnie oddali do użytku ogromną farmę fotowoltaiczną, która zasili ich rafinerię w Wołgogradzie. Potencjał elektrowni fotowoltaicznych, które należą do Łukoil, przekroczył 30 MW.

Szef rosyjskiego giganta Vagit Alekperov przed kilkoma dniami uroczyście uruchomił farmę fotowoltaiczną o mocy 10 MW, która powstała na terenie rafinerii w Wołgogradzie. Roczny uzysk energii jest szacowany na 12 GWh.

To nie pierwsza farma fotowoltaiczna, która wspomaga pracę rafinerii należącej do rosyjskiego koncernu. Łukoil posiada już dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 9 MW, które znajdują się w Rumunii, a także należy do niego znajdująca się w Bułgarii farma fotowoltaiczna o mocy 1,3 MW.

REKLAMA

Wcześniej Łukoil inwestował już także w energetykę wiatrową i wodną. W pierwszym przypadku jego największa inwestycja to farma wiatrowa o mocy 84 MW, która znajduje się w Rumunii. Do tego dochodzą elektrownie wodne o łącznej mocy 300 MW zlokalizowane w południowej części Rosji.

REKLAMA

Łukoil podkreśla, że budowa farmy fotowoltaicznej w Wołgogradzie to zasługa rządowego systemu wsparcia dla OZE w Rosji.

Rosyjski system aukcji zakłada stałe wsparcie dla odnawialnych źródeł energii w okresie 15-letnim, a także ma gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Kreml zapowiadał wcześniej, że do 2020 r. Rosja chce zbudować potencjał odnawialnych źródeł energii na poziomie 6 GW. Na wsparcie dla OZE rosyjski rząd ma przeznaczyć w ramach systemu aukcyjnego do końca tej dekady ok. 85 mld rubli, czyli ok. 5 mld zł.

red. gramwzielone.pl