Belgia: kolejną serwerownię Google zasili fotowoltaika

Belgia: kolejną serwerownię Google zasili fotowoltaika
Belectric press

Google ogłosił plany budowy kolejnego centrum serwerowego w Belgii. Serwery zasili farma fotowoltaiczna, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji.

Budowa trzeciego centrum serwerowego Google w Belgii, w miejscowości Saint-Ghislain, ma kosztować 312 mln dolarów. Jego uruchomienie przewidziano w połowie 2019 r., a wartość inwestycji Google w Belgii sięgnie wówczas 1 mld dolarów.

W pobliżu miejsca, w którym staną serwery, znajduje się już składająca się z ponad 10,6 tys. paneli farma fotowoltaiczna. Roczny uzysk energii ma sięgać 2,9 GWh. Jak podaje Google, jej budowa kosztowała 3 mln euro.

REKLAMA

Google przybliża się do pokrycia swojego zapotrzebowania na energię w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

Amerykański potentat na koniec 2017 r. posiadał umowy PPA na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 3,186 GW, z czego 2,397 GW to instalacje znajdujące się w Stanach Zjednoczonych – jednak nie wszystkie elektrownie, które mają produkować energię dla Google i dla których internetowy potentat zawarł umowy PPA, weszły już w fazę operacyjną.

REKLAMA

W ślady Google idą inne czołowe amerykańskie firmy technologiczne, które również zapowiedziały zaspokajanie swoich potrzeb energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych – w tym Facebook czy Apple. Ten ostatni ma już umowy PPA na zakup energii ze źródeł o łącznej mocy niemal 1,22 GW

Facebook ma właśnie uruchamiać swoje kolejne centrum serwerowe w Europie, dla którego energia będzie pochodzić z OZE. Serwery w irlandzkiej miejscowości Clonee mają być zasilane głównie energią wiatrową.

Google czy Apple budują również własne źródła OZE. Apple posiada m.in. 40-megawatową farmę fotowoltaiczną w Chinach czy dachowe instalacje PV o łącznej mocy 32 MW, które znajdują się na około 800 budynkach w Singapurze. 

Ostatnio Apple podpisał swoją kolejną umowę PPA na zakup zielonej energii, która zasili jego centrum serwerowe w Nevadzie. W tym przypadku Apple kupi energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej po wyjątkowo niskiej cenie, wynoszącej tylko 0,03099 USD/kWh, czyli w przeliczeniu na złotówki zaledwie ok. 0,11 PLN/kWh. 

red. gramwzielone.pl