Sprzedaż trackerów fotowoltaicznych mocno w górę

Sprzedaż trackerów fotowoltaicznych mocno w górę
Fot. NextTracker

Na odnotowanym w ubiegłym roku rekordowym wzroście inwestycji w fotowoltaice wyraźnie skorzystali producenci trackerów stosowanych głównie w dużych, przemysłowych farmach fotowoltaicznych.

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research podaje w zapowiedzi kolejnej edycji raportu „Global Solar PV Tracker Market Shares and Shipments”, że w ubiegłym roku producenci systemów nadążnych (trackerów) sprzedali urządzenia do elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,5 GW, co stanowi wzrost o 32 proc. w porównaniu do sprzedaży wypracowanej w roku 2016.

Co ciekawe, najważniejszym rynkiem zbytu dla producentów trackerów stała się Ameryka Południowa, gdzie ubiegłoroczne zamówienia na trackery przewyższyły nieznacznie zamówienia na rynek w USA.

REKLAMA

GTM ocenia, że w 2017 r. najszybciej rosnącymi na świecie rynkami systemów nadążnych były Brazylia i Meksyk, na które sprzedano trackery o łącznej mocy 1,5 GW.

Pozycję lidera wśród producentów trackerów utrzymał amerykański NextTracker z udziałem w globalnym rynku na poziomie 33 proc. Drugi był Array Technologies z udziałem rzędu 14 proc., a trzecie miejsce przypadło firmie Soltec z udziałem 7 proc.

REKLAMA

W pierwszej dziesiątce sprzedaży znalazły się jeszcze kolejno – Arctech Solar (6 proc.), Convert Italia (5 proc.), PV Hardware (5 proc.), STi Norland (4 proc.), NClave (4 proc.), Scorpius Tracker (4 proc.) oraz Ideematec (3 proc.).

GTM zapowiada na 2018 r. podobny wzrost sprzedaży trackerów, która w ujęciu rok do roku ma zwiększyć się o 30 proc., a potencjał sprzedanych urządzeń ma zbliżyć się do 20 GW.

Bloomberg szacuje, że w ubiegłym roku globalnie zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 98 GW (w tym 53 GW zainstalowali Chinczycy), podczas gdy łączna moc systemów fotowoltaicznych, które uruchomiono na całym świecie w 2016 r., wyniosła około 50-55 GW.

W tym roku globalny potencjał PV ma wzrosnąć – według analityków Bloomberga – o 107 GW.

red. gramwzielone.pl