Kolejne zatrzymania ws. wyłudzania VAT w obrocie panelami PV

Kolejne zatrzymania ws. wyłudzania VAT w obrocie panelami PV
Fot. Centralne Biuro Śledcze Policji

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 21 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. To kolejne zatrzymania osób podejrzanych o wyłudzanie VAT, które posłużyły się do tego celu fikcyjnym handlem panelami PV.

Członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze, kreowali fikcyjne transakcje, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzania podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Ich działania były prowadzone w różnych częściach kraju, ale także poprzez firmy ze Słowacji i Czech. Kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 200 mln zł. 

Policja wylicza, że proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. słupy i obejmował obrót pustymi fakturami, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy.

REKLAMA

Ostatnie aresztowania poprzedziła akcja policji przeprowadzona jednocześnie w 7 województwach. Zatrzymano 21 osób i zabezpieczono, na poczet przyszłych kar, nieruchomości należące do podejrzanych, których wartość ustalono na 92 mlnł zł.

REKLAMA

Funkcjonariusze z lubelskiego odddziału Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą od ponad roku.

Jak informuje CBŚP, jest to kolejna akcja w sprawie, w której do tej pory występuje 89 podejrzanych, w tym 60 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 25 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

W całym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów sądowych majątek o wartości ponad 141 mln zł.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

red. gramwzielone.pl