Powstaje największa na świecie elektrownia PV. 600 MW już gotowe

Powstaje największa na świecie elektrownia PV. 600 MW już gotowe
Pavagada Solar Park. Fot. Solar PVTV, youtube

Władze indyjskiego stanu Karnataka poinformowały o zakończeniu budowy pierwszego etapu wielkiej elektrowni fotowoltaicznej. Po zrealizowaniu całości będzie to największa na świecie instalacja tego typu.

Ta inwestycja to symbol transformacji energetycznej Indii. Władze tego kraju chcą zwiększyć potencjał fotowoltaiki aż do 100 GW, osiągając ten cel już do roku 2022. 

Osiągnięciu tego celu ma służyć system aukcji wdrażanych przez poszczególne indyjskie stany. W jednym z nich, Karnatace, dzięki przeprowadzonym aukcjom powstaje kompleks elektrowni fotowoltaicznych o nazwie Pavagada Solar Park, którego moc ma liczyć docelowo 2 GW(AC).

REKLAMA

Władze indyjskiego stanu podkreślają, że budowa takiego kompleksu zajęła, od czasu rozpoczęcia planowania, tylko około 3 lat.

Budowa całego parku fotowoltaicznego o mocy 2 GW ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ok. 2,3 mld USD, czyli ok. 7,8 mld PLN.

Projekt jest realizowany przez spółkę Karnataka Solar Power Development Corporation będącą joint venture pomiędzy Solar Energy Corporation of India oraz Karnataka Renewable Energy Development.

Panele fotowoltaiczne staną na gruntach dzierżawionych przez władze od lokalnych rolników. Zapłata, która trafi w sumie do około 2,3 tys. rolników, wyniesie ok. 21 tys. INR za akr (ok. 1100 PLN) i będzie rosnąć o 5 proc. co dwa lata. W ten sposób rząd wziął na siebie ryzyko zerwania umowy, które ponoszą deweloperzy bezpośrednio dzierżawiący grunty od rolników.

REKLAMA

Kolejni deweloperzy szykują się już do budowy elektrowni fotowoltaicznych w tym indyjskim stanie. W ubiegłym miesiącu jego władze ogłosiły wyniki następnej aukcji dla PV. Rządowymi gwarancjami zakupu energii objęto projekty o mocy 760 MW zgłoszone przez 11 deweloperów. Do wsparcia nie zakwalifikowały się projekty zgłoszone m.in. przez Orange i EDF.

Zaoferowane stawki za energię w przypadku zakwalifikowanych projektów wyniosły od 2,94 INR/kWh do 3,54 INR/kWh, czyli od 0,15 PLN/kWh do 0,18 PLN/kWh.

Indyjska firma konsultingowa Bridge to India szacuje, że na koniec ubiegłego roku potencjał elektrowni PV w Indiach przekroczył 19,5 GW.

Działający na indyjskim rynku deweloperzy zwracają jednak uwagę na niepewność, która może powstrzymać dalszy spadek cen energii słonecznej i która wynika z planów rządu Indii w zakresie zwiększenia kosztów importu do tego kraju modułów fotowoltaicznych – pochodzących niemal w całości z Chin.

Na stole jest propozycja indyjskich władz zakładająca wprowadzenie nawet 70-procentowych ceł, które mają objąć ogniwa i moduły fotowoltaiczne. Na razie nie podjęto jednak jeszcze w tej sprawie decyzji, ale jeśli takie cła zostaną wprowadzone, wówczas może to oznaczać wzrost kosztów projektów PV nawet o 1/4 – tak zakładają analitycy z indyjskiej firmy Crisil wchodzącej w skład grupy Standard & Poor.
 

red. gramwzielone.pl