Solarna dyplomacja Macrona. Korzystają francuskie koncerny

Solarna dyplomacja Macrona. Korzystają francuskie koncerny
Fot. Engie

Podczas odbywającego się w ostatni weekend w Indiach szczytu państw zrzeszonych w ramach tzw. International Solar Alliance, przeznaczenie kredytów wartych 700 mln euro na inwestycje w energetykę słoneczną w krajach rozwijających się obiecał prezydent Francji Emanuel Macron. Większość tych pieniędzy ma szansę trafić do projektów realizowanych na indyjskim rynku PV, na którym dużą aktywnością wykazują się francuskie koncerny energetyczne. 

Odwiedzający tydzień temu Indie prezydent Emanuel Macron przy okazji uroczyście uruchomił jedną z ogromnych elektrowni fotowoltaicznych, które zbudował w tym kraju francuski koncern energetyczny Engie, korzystający z wdrażanego w Indiach systemu aukcyjnego, którego celem jest uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o mocy nawet 100 GW.

W ubiegłym roku w Indiach powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 9,6 GW, czyli większej niż zainstalowana w ub.r. w całej Europie. Więcej elektrowni PV uruchomili w 2017 r. tylko Chińczycy (52,8 GW) i Amerykanie (11,8 GW). 

REKLAMA

Zbudowana przez Engie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 101 MWp, którą odwiedził w weekend Macron w towarzystwie indyjskiego premiera Narendry Modi oraz CEO Engie Isabelle Kocher (na zdjęciu), powstała w stanie Andra Pradesh. Przyznana Engie na 25 lat taryfa za sprzedaż energii z tej instalacji wyniesie 4,43 INR/kWh, czyli około 68 USD/MWh. Zagwarantowano ją w wyniku aukcji z czerwca 2016 roku. Odbiorcą energii będzie Solar Energy Corporation of India (SECI).

Ostatnio Engie podpisało kolejną umowę PPA na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej w Indiach, która ma powstać w tym samym stanie i której moc sięgnie aż 338 MWp. W tym przypadku energia będzie sprzedawana po dużo niższej stawce wynoszącej 3,15 INR/kWh, czyli ok. 48,5 USD/MWh. Taką stawkę francuski koncern zapewnił sobie w aukcji przeprowadzonej w kwietniu 2017 r. Energię będzie odbierać National Thermal Power Corporation Limited (NTPC).

W stanie Rajasthan od niemal roku działa inna elektrownia fotowoltaiczna, którą uruchomiło Engie i której moc wynosi 190 MW. Stawka, po której jest sprzedawana energia, wynosi 4,35 INR/kWh, czyli ok. 67 USD/MWh.

Engie wygrało też ostatnio aukcję dla energetyki wiatrowej w stanie Gujarat. Dla projektu o mocy 30 MW zabezpieczono na 25 lat cenę 2,44 INR/kWh (ok. 38 USD/MWh). Energię będzie kupować lokalny operator sieci dystrybucyjnych. Uruchomienie generacji zaplanowano na połowę przyszłego roku.

REKLAMA

Ponadto Engie zagwarantowało sobie sprzedaż energii po stałej cenie wynoszącej 2,45 INR/kWh (ok. 37,7 USD/MWh) dla farmy wiatrowej o mocy 50 MW, która ma powstać do końca przyszłego roku w stanie Tamil Nadu.

Francuski koncern zbudował dotąd w Indiach elektrownie fotowoltaiczne o mocy 810 MW oraz elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 80 MW. Engie zatrudnia na rynku indyjskim około 1000 pracowników.

Na rozwoju energetyki odnawialnej w Indiach chce skorzystać również drugi francuski potentat energetyczny EDF, który w 2016 r. kupił połowę udziałów w lokalnym deweloperze farm wiatrowych Sitac, a wcześniej stał się właścicielem 1/4 udziałów w deweloperze projektów fotowoltaicznych ACME Solar. Obie firmy aktywnie włączyły się w organizowane w Indiach aukcje.

International Solar Alliance

International Solar Alliance to obejmująca 121 państw inicjatywa powstała przy okazji paryskiego szczytu klimatycznego z 2015 r., której celem jest zmobilizowanie finansowania wartego ponad 1 bln dolarów do roku 2030.

ISA, dzięki zaangażowaniu międzynarodowych instytucji finansowych, ma na celu obniżenie kosztów finansowania inwestycji w energetykę słoneczną w krajach rozwijających się, w których główną barierą dla inwestorów są wysokie koszty dostępnego lokalnie finansowania.

red. gramwzielone.pl