Columbus Energy montuje co miesiąc 1 MWp

Columbus Energy montuje co miesiąc 1 MWp
Fot. Columbus Energy

Działający w segmencie małych instalacji fotowoltaicznych Columbus Energy S.A. opublikował wyniki finansowe po drugim kwartale br. Spółka podaje, że obecnie w skali miesiąca montuje systemy PV o mocy ok. 1 MWp i zapowiada włączenie do swojej oferty stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Columbus Energy jest jedyną polską firmą skupiającą się na instalacji systemów fotowoltaicznych, która raportuje swoje wyniki finansowe, co wynika z obowiązków związanych z uczestnictwem w giełdowym rynku NewConnect.

W drugim kwartale br. Columbus wypracował przychody netto rzędu 11,676 mln zł wobec przychodów na poziomie 9,116 mln zł we wcześniejszym kwartale oraz wobec przychodów 9,01 mln zł w drugim kwartale 2017 r.

REKLAMA

Zysk netto firmy w minionym kwartale wyniósł 1,256 mln zł wobec zysk netto na poziomie 257 tys. zł odnotowanego w pierwszym kwartale br. oraz wobec zysku 1,77 mln zł za drugi kwartał ubiegłego roku.

Columbus systematycznie zwiększa wartość swoich zobowiązań i rezerw na zobowiązania, które na koniec czerwca wzrosły do 23,02 mln zł wobec 18,9 mln zł na koniec 2017 r. oraz wobec 2,09 mln zł na koniec 2016 r.

W całym 2017 roku Columbus wypracował przychody na poziomie 30,16 mln zł w stosunku do przychodów 8,3 mln zł za rok 2016. W ubiegłym roku spółka odnotowała zysk netto wynoszący 1,29 mln zł wobec straty netto na poziomie 174 tys. zł w roku 2016.

Spółka informuje teraz, że w ostatnim czasie pracowała nad zmianą finansowania abonamentowego jej klientów na elastyczne, tańsze i w 100 proc. finansowane przez instytucje bankowe.

Columbus zapewnia, że miesięcznie montuje instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 1 MWp, a w tym miesiącu powinien osiągnąć liczbę 600 zakontraktowanych klientów.

Jak wcześniej informował portal Gramwzielone.pl Artur Górski z Columbus Energy, w ubiegłym roku spółka zamontowała 1343 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 5,73 MWp. Całkowita moc zamontowanych przez spółkę instalacji do końca ub.r. wyniosła 7,25 MWp.

REKLAMA

W ramach swojej strategii spółka przyjęła cel montażu do 2020 roku 34 tys. instalacji fotowoltaicznych, a do 2022 r. ponad 60 tys. instalacji fotowoltaicznych. Taka skala instalacji ma pozwolić na generowanie od 2020 r. zysku netto w wysokości 70 mln zł rocznie.

Cel, jaki chcemy osiągnąć, czyli 10 tys. instalacji w jednym roku, jest możliwy już w 2020 roku. Rynek jest ogromny, bo 1 milion domów chce mieć instalację fotowoltaiczną – komentuje Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Spółka liczy ponadto na wysokie zainteresowanie rynku ofertą związaną z termomodernizacją domów w związku z planowanym uruchomieniem nowego programu „Czyste Powietrze”.

Columbus chce też włączyć do swojej oferty dla klientów biznesowych ładowarki do samochodów elektrycznych, które mają stać się „komplementarnym elementem pracującym z systemami fotowoltaicznymi”.

Jest wielki potencjał w tej branży, tj. infrastruktury do ładowania elektryków, a proces montażu i przyłączenia do sieci elektroenergetycznej jest tożsamy z fotowoltaiką. Wydaje się naturalnym, że nasza organizacja zajmie się tym równolegle do fotowoltaiki. Liczymy na to, że już od 2019 roku będzie to znaczący element naszej działalności. Jeśli chodzi o nowoczesną organizację, jaką Columbus Energy się powoli staje, kluczowe znaczenie będzie mieć finalizacja informatyzacji procesów w firmie, jesteśmy po mapowaniu i informatyzowaniu wszystkich procesów, przyszedł czas na wdrożenie Business Intelligence i pozostanie nam analiza procesowa ton informacji, jakie zebraliśmy o właścicielach domów przez ostatnie lata – informuje prezes Zieliński.

Jeszcze kilka miesięcy temu Columbus Energy podtrzymał plan przeniesienia notowań z rynku NewConnect na Giełdę Papierów Wartościowych. W tym celu spółka złożyła do KNF aktualizację prospektu emisyjnego. Przy okazji publikacji wyników finansowych za II kwartał br. spółka nie informuje jednak o tym, kiedy planuje debiut na GPW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.