Fotowoltaika bez subsydiów na Wyspach. Tańszy prąd dla biznesu

Fotowoltaika bez subsydiów na Wyspach. Tańszy prąd dla biznesu
Fot. Anesco

To kolejny sygnał, że fotowoltaika osiąga grid-parity nie tylko w najlepiej nasłonecznionych częściach świata. W Wielkiej Brytanii powstanie kolejna duża farma fotowoltaiczna, której model biznesowy nie uwzględnia żadnych dopłat czy rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Pierwsza, niesubsydiowana farma fotowoltaiczna powstała w Wielkiej Brytanii rok temu i od razu obok paneli fotowoltaicznych postawiono na niej bateryjny magazyn energii. Farmę fotowoltaiczną Clayhill w Flitwick, w regionie Bedfordshire we wrześniu ub.r. oficjalnie otwierała brytyjska sekretarz ds. zmian klimatycznych Claire Perry.

Farmę fotowoltaiczną złożoną z 30 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 10 MW oraz falowników pracujących w standardzie 1500 V zrealizowała firma Anesco, która już wówczas zarządzała – zrealizowanymi jeszcze w ramach rządowych mechanizmów wsparcia – ponad 100 farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 480 MW, a także 28 magazynami energii o łącznej mocy 29 MW.

REKLAMA

Teraz do budowy kolejnej niesubsydiowanej, jeszcze większej farmy fotowoltaiczne przystępuje firma British Solar Renewables (BRS Group), która postawi instalację PV o łącznej mocy 15 MW na terenie położonego w pobliżu Oxfordu parku biznesowego Westcott Venture Park.

Ten projekt pokazuje, że nawet w Wielkiej Brytanii energia słoneczna zbliża się do grid-parity, poziomu, w którym konkuruje z tradycyjną energią – komentuje Philip Wolfe z zaangażowanej w ten projekt firmy WolfeWare.

Pierwsze panele fotowoltaiczne na terenie Westcott Venture Park zainstalowano już w roku 2011, kiedy oddano do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 1,6 MW. Ten system PV wyprodukował od tamtego czasu ponad 11 GWh energii elektrycznej, umożliwiając uniknięcie emisji 4,3 tys. ton CO2, które powstałyby przy wykorzystaniu energii wyprodukowanej z konwencjonalnej elektrowni.

REKLAMA

Przyjęto, że uzysk energii z budowanej obecnie farmy fotowoltaicznej wyniesie ponad 14,5 GWh w skali roku, a w ciągu 25 lat funkcjonowania wyprodukuje ona ponad 340 GWh.

Energię na podstawie umowy PPA będą kupować firmy działające w parku biznesowym. Nadwyżki energii, której nie skonsumują, trafią do sieci.

Brytyjski sektor fotowoltaiczny ma już na koncie zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 12 GW. Jak szacuje brytyjski rząd, tyle wystarcza do wyprodukowania energii odpowiadającej zapotrzebowaniu 2,7 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Aż 99 proc. tych mocy zainstalowano w ciągu ostatnich 8 lat.

Do szukania modeli biznesowych bazujących na sprzedaży energii na warunkach uzyskanych na rynku, bez rządowych subsydiów, inwestorów na brytyjskim rynku solarnym skłania, obok spadających kosztów technologii, wycofywanie się Londynu ze wspierania energii słonecznej w ramach preferencyjnych dopłat czy gwarancji sprzedaży energii. Więcej na ten temat w artykule: W. Brytania żegna się z taryfami gwarantowanymi. „Cel osiągnięty”.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o