Na Ukrainie powstanie duża fabryka modułów PV

Na Ukrainie powstanie duża fabryka modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Jeszcze w tym roku w Winnicy na Ukrainie mają zostać uruchomione linie do produkcji modułów fotowoltaicznych o mocy 200 MW. Do końca przyszłego roku przewiduje się uruchomienie kolejnych 200 MW.

Jak wynika z informacji przekazanych „PV Magazine” przez inwestora, ukraińską firmę Kness, chce ona produkować moduły fotowoltaiczne o mocach rzędu 275-330 W, posiadające m.in. certyfikaty TÜV Rheinland.

O ile taka skala produkcji może nie robić wrażenia, gdy spojrzymy na potencjał produkcji czołowych producentów z Chin, ukraińska fabryka może stać się istotnym punktem na mapie europejskiego przemysłu solarnego.

REKLAMA

Ukraińska firma już oferuje inne produkty dedykowane sektorowi solarnemu, w tym centralne falowniki przeznaczone do obsługi dużych farm fotowoltaicznych, a także konstrukcje pod moduły PV.

Kness to także deweloper projektów fotowoltaicznych, który korzystając z atrakcyjnych warunków sprzedaży energii słonecznej na Ukrainie, rozwija tam projekty o łącznej mocy ok. 180 MW.

W tym roku preferencyjne pożyczki na projekty o łącznej mocy niemal 34 MW przyznał ukraińskiemu inwestorowi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

W tym roku Kness uruchomił także największy w kraju dachowy system fotowoltaiczny złożony z umieszczonych na 10 budynkach paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,27 MW. Instalacja zlokalizowana w mieście Dołyńska w obwodzie kirowogradzkim ma produkować w skali roku 2,745 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Ponadto spółki z grupy Kness wspierają w realizacji inwestycji na ukraińskim rynku PV zagranicznych inwestorów – w tym hiszpańską Accionę będącą jednym z największych na świecie deweloperów odnawialnych źródeł energii.

Obecnie oferowane producentom energii słonecznej taryfy gwarantowane sięgają na Ukrainie ok. 0,15 EUR/kWh. Inwestycje realizowane z 30-50 proc. udziałem komponentów wyprodukowanych w tym kraju mogą liczyć na dodatkowy bonus w wysokości 5 proc. taryfy, natomiast udział krajowych komponentów na poziomie ponad 50 proc. ma pozwalać na zwiększenie taryfy o 10 proc.

W 2017 roku ukraiński potencjał odnawialnych źródeł energii zwiększył się o 257 MW. Oprócz elektrowni fotowoltaicznych o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

Przed rokiem rząd Ukrainy zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

Więcej na temat planów Kijowa w zakresie wspierania inwestycji w OZE w artykule: Tak Ukraina zmieni system wsparcia dla OZE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.