ReneSola skorzysta z taryf gwarantowanych dla PV na Węgrzech

ReneSola skorzysta z taryf gwarantowanych dla PV na Węgrzech
Fot. Renesola

Węgry to obok Polski kluczowy środkowo-europejski rynek dla wywodzącej się Chin firmy ReneSola. Chiński inwestor uzyskał tam finansowanie dla kolejnych projektów farm fotowoltaicznych, które będą produkować energię w systemie taryf gwarantowanych.

ReneSola poinformowała o uzyskaniu finansowania na realizowane na Węgrzech portfolio projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW. Kredyty na ten cel przyzna lokalny bank K&H.

Węgierskie projekty ReneSoli obejmują 14 instalacji, każda o mocy do 500 kW. Skąd taki podział? To górna granica dla systemów fotowoltaicznych, z których sprzedaż energii może zostać objęta lokalnym systemem taryf gwarantowanych.

REKLAMA

Wszystkie farmy fotowoltaiczne mają zostać podpięte do węgierskiej sieci elektroenergetycznej już do października br.

Taryfa gwarantowana, która przysługuje za sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznych o mocy do 500 kW, sięga ok. 31 HUF/kWh, czyli ok. 0,42 PLN/kWh. Wsparcie w ramach taryf gwarantowanych dla fotowoltaiki o takiej mocy maksymalnej ma przysługiwać przez 13 lat.

Wcześniej w tym roku węgierskie władze wstrzymały przyjmowanie wniosków o dopuszczenie nowych inwestycji w PV do systemu taryf gwarantowanych. Inwestorzy, którym udało się do tamtego czasu uzyskać prawo do sprzedaży energii w tym systemie, mają do 2 lat na uruchomienie produkcji energii.

W lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska zaakceptowała wdrożenie przez Węgry nowego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, zgodnie z którym inwestorzy planujący budowę instalacji o mocy do 500 kW mogą liczyć na taryfy gwarantowane, natomiast dla większych instalacji przewidziano system aukcji i taryfy premium. 

Komisja Europejska podała, że budżet zaakceptowanego przez nią systemu wsparcia na Węgrzech wyniesie w skali roku około 146 mln euro.

W przypadku instalacji o mocy ponad 500 kW przysługiwać będą taryfy premium przyznawane ponad uzyskaną na rynku cenę energii jako wyrównanie poziomu przychodów zagwarantowanego wytwórcom.

REKLAMA

Ponadto, inwestorzy planujący budowę instalacji o mocy ponad 1 MW będą konkurować o wsparcie w postaci taryfy premium w ramach aukcji.

Koszty nowego systemu wsparcia będą przenoszone w ramach specjalnej opłaty doliczanej do rachunków odbiorców końcowych.

Węgrzy nie powinni mieć problemu z realizacją krajowego celu produkcji zielonej energii na rok 2020, do którego osiągnięcia zobowiązali się na forum Unii Europejskiej. W 2015 r. udział OZE w konsumpcji energii ogółem na Węgrzech wynosił 14,5 proc., podczas gdy wyznaczony dla tego kraju cel na 2020 r. to 13 proc.

Przyjęty przez Budapeszt cel w narodowym planie dla energetyki odnawialnej to 14,65-procentowy udział OZE w krajowej konsumpcji energii elektrycznej na koniec obecnej dekady.

Za ponad połowę krajowej produkcji energii elektrycznej na Węgrzech odpowiada należąca do koncernu energetycznegoo MVM elektrownia jądrowa w Paks, której moc sięga 2,5 GW, przy czym większa część energii elektrycznej konsumowanej w tym kraju pochodzi z importu.

ReneSola rozwija spore portfolio projektów fotowoltaicznych także w Polsce, korzystając z przeprowadzonych dotąd aukcji. Na jakich warunkach będzie sprzedawać w naszym kraju energię z budowanych farm PV? Więcej na ten temat w artykule: ReneSola podtrzymuje uruchomienie polskich farm PV jeszcze w br.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.