Kolejne dotacje na energię słoneczną na Podlasiu

Kolejne dotacje na energię słoneczną na Podlasiu
Greenpeace press

Dwie gminy są kolejnymi beneficjentami unijnych dotacji przyznanych w konkursach dedykowanych odnawialnym źródłom energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Władze województwa podlaskiego podpisały umowę na unijną dotację dla gminy Mielnik, która uruchomi dwie instalacje fotowoltaiczne – jedna o mocy 10 kW powstanie na terenie orlika sportowego, a druga o mocy 25 kW pojawi się na dachu budynku Zespołu Szkół w Mielniku. Zadaniem instalacji fotowoltaicznych będzie produkcja energii elektrycznej na potrzeby własne obiektów, a nadwyżki energii będą oddawane do sieci.

Poza tym powstanie instalacja kolektorów słonecznych o mocy 3,9 kW podgrzewająca wodę na potrzeby Zespołu Szkół w Mielniku.

REKLAMA

Wartość projektu realizowanego przez gminę Mielnik sięga 265,6 tys. zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi 150 tys. zł.

Ponadto w ramach innego projektu zgłoszonego przez tą samą gminę zostanie zbudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW w oczyszczalni ścieków, produkująca energię elektryczną na potrzeby tego obiektu. Wartość tej inwestycji wyniesie 79,9 tys. zł, a dofinansowanie sięga 42,2 tys. zł.

Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego zasilą także gminę Nowogród, która realizuje projekt montażu instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w domach mieszkańców gminy. Zamontowanych zostanie w sumie 48 instalacji fotowoltaicznych i 52 zestawy kolektorów słonecznych. Wartość projektu sięga 1,6 mln zł, w tym unijna dotacja wynosi 971 tys. zł.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu władze woj. podlaskiego podpisały umowy z kolejnymi pięcioma beneficjentami unijnych dotacji na OZE z działania 5.1. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wartość tych projektów wynosi 2,9 mln zł, a przyznane dotacje sięgają 1,2 mln zł.  

Również w ubiegłym miesiącu władze woj. podlaskiego poinformowały, że Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie części dotacji – 24,5 mln euro – w ramach budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 na działania związane z energetyką słoneczną.

Więcej o konkursach na unijne dofinansowanie na odnawialne źródła energii w woj. podlaskim w artykule: Więcej dotacji na fotowoltaikę i kolektory na Podlasiu.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.