Hanwha Q Cells przejęła w Polsce kilkadziesiąt projektów farm PV

Hanwha Q Cells przejęła w Polsce kilkadziesiąt projektów farm PV
Fot. Hanwha Q Cells

Fotowoltaiczny potentat, jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów PV, przejął w naszym kraju kilkadziesiąt projektów farm fotowoltaicznych, które posiadają gwarancje sprzedaży energii dzięki przeprowadzonym dotychczas aukcjom.

Hanwha Q Cells poinformowała o zakupie, poprzez swoją niemiecką filię, projektów farm fotowoltaicznych o mocy 30 MW, zwiększając liczbę realizowanych w naszym kraju projektów do 50 na łączną moc ok. 45 MW. Wszystkie przejęte projekty posiadają jednostkową moc do 1 MW i zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r.

Koreańska grupa stała się tym samym jednym z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym – obok chińskiej ReneSoli czy litewskich Modus Group i Sun Investment Group. Te firmy realizują w naszym kraju portfolio projektów PV zbliżone potencjałem do przejętego przez Hanwha Q Cells.

REKLAMA

Zabezpieczone źródło dochodów i gwarantowana przez polski rząd stopa zwrotu sprawiają, że portfel systemów fotowoltaicznych o mocy 45 MW jest atrakcyjną inwestycją na rynku – komentuje Mauro Di Fiore, wiceprezes działu EPC Hanwha Q Cells.

Hanwha Q Cells podaje, że budowa pierwszej polskiej farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej w Smętowie Granicznym w województwie pomorskim, zakończyła się w ubiegłym tygodniu.

REKLAMA

Budowa pozostałych i podłączenie ich do sieci ma nastąpić w pierwszych miesiącach przyszłego roku, a koreańska firma już sygnalizuje przygotowania do kolejnych aukcji, z których pierwsze mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Wywodząca się z Korei Płd. firma działa na naszym rynku, oferując także swoje usługi EPC dla innych inwestorów. Kluczowy biznes Hanwha Q Cells to jednak produkcja ogniw i modułów fotowoltaicznych. W ubiegłym roku koreańska grupa była piątym największym na świecie producentem modułów PV pod względem zrealizowanych dostaw – dostarczyła w tym czasie moduły o mocy 5,6 GW.

W pierwszym kwartale 2018 r. koreańskiej firmie udało się powrócić do rentowności po kwartałach, w których ponosiła straty. Tymczasem drugi kwartał br. Hanwha Q Cells zakończyła ponownie stratą. Więcej o ostatnich wynikach finansowych tej firmy w artykule: Hanwha Q Cells znowu na minusie, m.in. przez kurs walutowy.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.