Jastrzębska Spółka Węglowa inwestuje w fotowoltaikę

Jastrzębska Spółka Węglowa inwestuje w fotowoltaikę
Fot. Conergy

Centrum Usług Wspólnych jako pierwsze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej będzie korzystać z elektrowni fotowoltaicznej. Taka instalacja pojawiła się już na dachu budynku i dzięki niej koszty jego eskploatacji obniżą się nawet o kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej składa się z dwóch falowników o mocy 15 kW oraz 93 paneli fotowoltaicznych o mocy 320 Wp każdy, co daje razem moc 29,76 kWp.

Wyprodukowana energia elektryczna zostanie wprowadzona do wewnętrznej instalacji biurowca, a niewykorzystane na miejscu nadwyżki trafią do zewnętrznej sieci energetycznej. Średni, dobowy uzysk energii elektrycznej szacowany jest przez JSW na około 72,5 kWh. W skali roku system powinien wytworzyć ok. 26,4 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Przeprowadzone przez Jastrzębską Spółkę Węglową analizy wskazują na roczne oszczędności w kosztach zużytej energii na poziomie około 15 tys. zł, a zwrot inwestycji ma nastąpić po niespełna 10 latach.

REKLAMA

Instalacja zostanie uruchomiona pod koniec tego miesiąca, a JSW już planuje montaż kolejnych paneli fotowoltaicznych, tym razem na budynku biura zarządu spółki.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o