Serwery Facebooka zasili energia z 900 dachów

Serwery Facebooka zasili energia z 900 dachów
Instalacja fotowoltaiczna Apple w Singapurze. Fot. Apple

Centrum serwerowe Facebooka w Singapurze będzie zasilane energią z instalacji fotowoltaicznych znajdujących się na dachach 900 budynków. Skala tego projektu przebija wcześniejsze inwestycje zrealizowane w Singapurze przez Apple, który zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW na dachach 800 budynków.

Facebook realizujący cel całkowitego przejścia na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW, które powstaną w Singapurze na dachach 900 budynków.

To pierwsza umowa PPA na energią odnawialną, którą Facebook podpisał w Azji. Instalacje zbuduje deweloper Sembcorp, który zarządza zlokalizowanymi w Chinach, Indiach i Singapurze projektami OZE na łączną moc 2,5 GW.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego miesiąca firma Marka Zuckenberga ogłosiła, że cel przejścia na zasilanie energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych chce zrealizować już do końca obecnej dekady.

Pierwszą długoterminową umowę na zakup zielonej energii Facebook zawarł już w 2013 roku, a od tego czasu technologiczny potentat podpisał podobne umowy obejmujące generację ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 3 GW – w tym 2,5 GW to efekt kontraktów zawartych w ciągu ostatniego roku.

REKLAMA

W lipcu br. Facebook informował o zakupie energii z elektrowni fotowoltaicznych dla jego serwerowni w Prineville w stanie Oregon. Dzięki umowom zawartym wówczas z Facebookiem deweloper Pacific Power zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 337 MW, a dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 100 MW w okolicy Prineville postawi Invenergy.

Wcześniej w tym roku Facebook informował o podpisaniu umowy z amerykańskim oddziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel w zakresie dostaw energii z farmy wiatrowej o docelowej mocy 320 MW, która ma powstać w stanie Nebraska i zasili znajdujące się tam centrum serwerowe w Papillion. Umowa z Facebookiem umożliwi Enelowi pozyskanie finansowania na inwestycję, który ma skutkować produkcją 1,3 TWh czystej energii w skali roku.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o