Turcy zwiększą tzw. local content w aukcjach dla PV

Turcy zwiększą tzw. local content w aukcjach dla PV
Foto. Hanwha Q Cells

Inwestorzy z branży fotowoltaicznej znowu zyskają szansę na ogromne kontrakty na rynku tureckim. Warunek to nie tylko wygranie aukcji, ale również postawienie instalacji z komponentów w dużej mierze wyprodukowanych w Turcji.

Turcja była w ubiegłym roku europejskim liderem jeśli chodzi o budowę elektrowni fotowoltaicznych z dodanym potencjałem PV o mocy niemal 1,8 GW. Dynamikę inwestycji na tureckim rynku solarnym powinny podtrzymać kolejne aukcje, które ogłosiły tureckie władze.

Stawką jest budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 1 GW (w pakietach 500 MW, 300 MW i 200 MW dla wybranych lokalizacji). Wiadomo, że w zgłaszanych ofertach nie będzie można przekroczyć ceny na poziomie 0,065 USD/kWh (ok. 0,24 PLN/kWh), czyli nieznacznie niższym od ceny osiągniętej w ubiegłorocznych tureckich aukcjach dla PV (0,069 USD/MWh), które wygrało konsorcjum koreańskiego producenta ogniw i modułów Hanwha QCells i tureckiej firmy Kalyon Enerji.

REKLAMA

Co ciekawe, dla jednej z aukcji – mającej skutkować uruchomieniem elektrowni PV o mocy 300 MW w regionie Centralnej Anatolii, w prowincji Niğde, przewidziano również postawienie bateryjnego magazynu energii o mocy 30 MW i pojemności 90 MWh.

W kolejnych aukcjach zostanie utrzymany warunek określonego udziału komponentów instalacji, które wyprodukowano w Turcji. Podobny warunek skutkował uruchomieniem w Turcji po ubiegłorocznej aukcji na 1 GW produkcji komponentów modułów i samych modułów przez koreańskiego producenta Hanwha QCells. Tamtą aukcję przeprowadzono w marcu 2017 r., a fabryka z liniami produkcyjnymi na 500 MW ruszyła już w grudniu.

REKLAMA

W najbliższych aukcjach przyjęto, że inwestorzy, których projekty zostaną nagrodzone wsparciem, będą musieli wykorzystać przynajmniej 60 proc. modułów wyprodukowanych w Turcji (w aukcji ubiegłorocznej tzw. local content miał stanowić przynajmniej 50 proc.).

Oferty w kolejnych aukcjach będą zbierane do końca stycznia przyszłego roku. Oferenci, którzy zaproponują sprzedaż energii po najniższych cenach, uzyskają gwarancje sprzedaży energii na okres 15 lat.

Strategia skutkująca uruchamianiem kolejnych aukcji ma na celu zwiększenie potencjału fotowoltaiki w Turcji do 5 GW do roku 2023.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.