Pierwsza farma PV w Czarnobylu już produkuje energię

Pierwsza farma PV w Czarnobylu już produkuje energię
Fot. Solar Chernobyl

W piątek oficjalnie zainaugurowano pracę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która powstała przy byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ukraiński rząd chce doprowadzić tam do postawienia systemów fotowoltaicznych o mocy nawet 1000 razy większej. Potencjał uruchomionych na Ukrainie elektrowni fotowoltaicznych już przekracza zresztą 1 GW i jest kilkukrotnie wyższy od potencjału elektrowni PV zainstalowanych dotąd w Polsce.

Działający na wschodnioeuropejskim rynku fotowoltaicznym deweloper Rodina uruchomił we współpracy z niemiecką firmą Enerparc AG  pierwszą farmę fotowoltaiczną, która ma wejść w skład gigantycznego kompleksu solarnego, którego budowę w pobliżu Czarnobyla od dłuższego czasu sygnalizuje Kijów.

Jak podali inwestorzy, budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW kosztowała milion euro. Panele fotowoltaiczne umieszczono tuż przy jednym z wyłączonych reaktorów jądrowych, na powierzchni 1,6 hektara. Instalacja ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 2 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

W ubiegłym roku ukraiński rząd oficjalnie ogłosił możliwość dzierżawy terenów o powierzchni 2,5 mln m2 w pobliżu Czarnobyla na okres 49 lat. Oszacowano, że dzięki temu mogą powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW, ale potencjał całego kompleksu solarnego miałaby wynieść nawet 1 GW.

 Mamy normalne europejskie priorytety, co oznacza posiadanie najlepszych standardów w zakresie środowiska i ambicji w zakresie czystej energii – komentował cytowany przez Bloomberga ukraiński minister środowiska Ostap Semerak. – Tanie tereny z dobrym nasłonecznieniem tworzą fundament tej inwestycji. W dodatku, pozostające sieci przesyłowe są gotowe do wykorzystania – zapewniał ukraiński minister.

REKLAMA

W ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW. Oddawane tam do użytku elektrownie fotowoltaiczne obejmuje system taryf gwarantowanych, które sięgają 0,1502 euro/kWh, czyli około 0,62 zł/kWh.

W tym roku na Ukrainie powinny powstać kolejne farmy fotowoltaiczne o potencjale liczonym w setkach MW. Według rządowych szacunków, w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. uruchomiono tam elektrownie OZE o mocy ponad 500 MW (w większości to systemy PV), a wielką farmę solarną o mocy 200 MW jeszcze w tym roku ma uruchomić największy ukraiński koncern energetyczny DTEK, który należy do oligarchy Rinata Achmetova.

W 2017 roku ukraiński potencjał odnawialnych źródeł energii zwiększył się o 257 MW. Oprócz elektrowni fotowoltaicznych o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

Budowa ogromnego kompleksu fotowoltaicznego koło Czarnobyla przybliży Ukrainę do realizacji celu, który w tym roku wyznaczył Kijów, przyjmując, że do roku 2035 udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym wzrośnie do 25 proc., przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.