Spółdzielnia mieszkaniowa pomoże uniwersytetowi w przejściu na OZE

Spółdzielnia mieszkaniowa pomoże uniwersytetowi w przejściu na OZE
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe w ubiegłym roku uruchomiła największą w Polsce, miejską elektrownię fotowoltaiczną, która znajduje się na dachach zlokalizowanych w centrum Wrocławia bloków mieszkalnych. Teraz SM Wrocław-Południe pomoże w przechodzeniu na energię odnawialną położonemu w sąsiedztwie Uniwersytetowi Ekonomicznemu.

W listopadzie minie rok od uruchomienia Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe. Na dachach 35 wieżowców zamontowano łącznie 2771 paneli fotowoltaicznych, a z własnych, dachowych elektrowni PV o mocy blisko 0,8 MW korzysta już prawie 15 tysięcy wrocławian. Panele zasilają części wspólne budynków – m.in. windy, oświetlenie korytarzy i otoczenia, hydrofonie i inne.

– Według wstępnych szacunków, oscylujące wokół  1 mln zł rocznie rachunki za wspólnie zużywany prąd zmniejszyły się o blisko 350 tys. Jeszcze większe są korzyści dla środowiska – dzięki Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej w tym roku trafiło do atmosfery o około 600 ton CO2 mniej. Za nami bardzo słoneczny rok i przekonaliśmy się, że fotowoltaika sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Będziemy rozwijać to zastosowanie. Teraz chcemy dzielić się naszym doświadczeniem z tymi, którym również zależy na środowisku – mówi Józef Śnieżek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław- Południe.

REKLAMA

Położony w sąsiedztwie budynków wrocławskiej spółdzielni Uniwersytet Ekonomiczny, korzystając z jej doświadczeń, rozpoczyna instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w swoim kampusie, planując w ciągu 10 lat uniezależnić się energetycznie.

Wczoraj uczelnia i spółdzielnia podpisały porozumienie o partnerstwie, w ramach którego zadeklarowały współpracę na rzecz poprawy stanu środowiska. Łącząc swoje siły w zakresie pozyskiwania odnawialnej energii, oba podmioty chcą ponadto zachęcać mieszkańców Wrocławia do partnerskiego działania na rzecz lepszego powietrza w naszym mieście.  

– Uniwersytet Ekonomiczny pierwsze panele słoneczne uruchomi na swoich budynkach w przyszłym roku, a w ciągu 10 lat ma stać się samowystarczalną energetycznie uczelnią. To jeden z kluczowych projektów działającego na Uniwersytecie „Green Teamu” Komisji Rektorskiej ds. Odpowiedzialności Społecznej. Uczelnia jako instytucja publiczna pragnie włączyć się w realizację koncepcji społecznej i środowiskowej odpowiedzialności – mówi prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Uczymy studentów o  nowych modelach biznesowych uwzględniających kryteria środowiskowe oraz instrumentach prawnych i finansowych wspomagających zmianę modelu gospodarki na niskoemisyjny. Chcemy poprzez konkretne działania na kampusie uczelni potwierdzić, że robimy to też praktycznie – dodaje.

REKLAMA

Z najwyższych pięter kampusu widać zamontowane na sąsiednich budynkach instalacje fotowoltaiczne SM Wrocław-Południe, więc przykładu nie trzeba było szukać daleko. Spółdzielnia zadeklarowała wsparcie o własne doświadczenia, a w zamian otrzymała możliwość korzystania z badań naukowych prowadzonych przez uczelnię.

Teraz uczelnia rozpoczyna montaż paneli fotowoltaicznych, docelowo na 24 swoich budynkach, natomiast spółdzielnia, po sukcesie Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, planuje jej rozbudowę, a w przyszłym roku w czterech blokach pilotażowo uruchamia pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody.

– Z sąsiedzkich rozmów o fotowoltaice zrodził się pomysł szerokiej współpracy, mającej na celu podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki i transformacji energetycznej. Spółdzielnia wnosi w porozumienie swoje know-how, wynikające z realizacji przełomowego na polskim gruncie miejskiego projektu z zakresu energii odnawialnej, uczelnia zaś swój olbrzymi potencjał dydaktyczny – mówi Marek Dera, wiceprezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Uniwersytet Ekonomiczny już teraz kształci przyszłych liderów w obszarach związanych z niskoemisyjną gospodarką.

W tym roku akademickim po raz pierwszy przeprowadzimy rekrutację na nową specjalność Lider Zielonej Gospodarki. Studia umożliwią nabycie wiedzy nt. istoty zrównoważonego rozwoju, gospodarki okrężnej, możliwości redukowania negatywnego wpływu na środowisko w poszczególnych obszarach działania, poznanie praktycznych rozwiązań zasobooszczędnych i niskoemisyjnych. Studia realizowane będą w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi, które są świadome swojej roli zarówno w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko, jak i w tworzeniu świadomych ekologicznie społeczeństw – mówi dr hab. Bożena Ryszawska, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego.

– Współpraca w zakresie ochrony środowiska podmiotów, takich jak uczelnia i spółdzielnia, ma wymiar nie tylko praktyczny, polegający na wymianie wiedzy i doświadczeń. To także integracja dwóch wielkich społeczności wokół celu ważnego dla wszystkich wrocławian – poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Działając razem, w partnerstwach, możemy zrobić więcej dla środowiska – mówi Mirosław Lach, współtwórca idei Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.