Ceny energii PV w Kazachstanie prawie jak w Polsce

Ceny energii PV w Kazachstanie prawie jak w Polsce
Fot. ABB

Kazachstan rozstrzygnął pierwszą z serii aukcji dedykowanych energetyce odnawialnej, w której przyjmowano oferty dotyczące produkcji energii z farm fotowoltaicznych. Zgłoszone przez inwestorów ceny energii są zbliżone od cen z dotychczasowych aukcji dla PV w Polsce. Wdrażając system aukcyjny, Kazachowie chcą urozmaicić swój potencjał wytwarzania zielonej energii, który obecnie bazuje niemal wyłącznie na hydroenergetyce.

W kazachskiej aukcji dla fotowoltaiki zgłoszono 28 ofert zakładających budowę farm fotowoltaicznych o mocach od 10,2 MW do 100 MW.

Zaoferowane ceny energii wyniosły w przypadku projektów, które mają otrzymać rządowe gwarancje sprzedaży, od 18,6 KZT/kWh do 32 KZT/kWh, czyli od ok. 0,189 zł/kWh do 0,326 zł/kWh.

REKLAMA

Aukcję wygrały firmy JSC Hydroenergy (50 MW, 18,6 KZT/kWh), związana z rosyjskim deweloperem Hevel Solar firma Avelar Solar Technology (20 MW, 18,8 MW oraz 50 MW, 22,5 KZT/kWh), a także należąca do potentata paliwowego spółka Shell Kazakhstan B.V. (50 MW, 22,9 KZT/kWh).

To ceny zbliżone do cen zaoferowanych przez inwestorów w dotychczasowych aukcjach przeprowadzonych w Polsce, w których wsparciem objęto mniejsze elektrownie PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

W pierwszej polskiej aukcji z grudnia 2016 roku wsparciem objęto oferty energii z farm PV w przedziale cenowym 0,254-0,409 zł/kWh, a w drugiej aukcji z czerwca 2017 r. – od 0,195 zł/kWh do 0,399 zł/kWh.

Podobnie jak w polskim systemie aukcyjnym, w kazachskim systemie przyznana inwestorom cena energii będzie powiększana o inflację, ale – w przeciwieństwie do naszego systemu – tylko częściowo. Przyjęto indeksowanie ceny o 30 proc. średniego wskaźnika CPI.

REKLAMA

Ponadto, aby zachęcić do udziału w aukcjach zagranicznych inwestorów, w swoim modelu rozliczeń władze Kazachstanu zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowego współczynnika 0,7 mitygującego ryzyko walutowe, uwzględniając zmianę kursu kazachskiego tenge do amerykańskiego dolara, uwzględnianą w cenie energii co roku, licząc od 1 października.

Kazachski regulator rynku energetycznego JSC Korem zaplanował na ten rok organizację aukcji dla fotowoltaiki na łączną moc 290 MW, ale także dla energetyki wiatrowej (620 MW), elektrowni wodnych (75 MW) oraz bioelektrowni (15 MW).

W fotowoltaikę w Kazachstanie inwestuje m.in. francuski koncern paliwowy Total, który za pośrednictwem swojej spółki Total Eren stawia tam elektrownię PV o mocy 28 MW. Ten projekt, realizowany przy udziale arabskiego funduszu Access Infra Central Asia, uzyskał kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości 35 mln dolarów.

Na koniec 2016 roku potencjał odnawialnych źródeł energii w Kazachstanie wynosił 2,85 GW, zwiększając się w ciągu 10 lat jednak tylko o kilkaset MW.

W 2016 r. Kazachowie posiadali elektrownie wodne o mocy 2,7 GW, a ich potencjał OZE dopełniała głównie energetyka wiatrowa z zainstalowanymi wiatrakami o łącznej mocy ok. 100 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.