Norwegowie postawią na Ukrainie elektrownie PV o mocy 250 MW

Norwegowie postawią na Ukrainie elektrownie PV o mocy 250 MW
Fot. Scatec Solar

Norweski deweloper Scatec Solar poinformował o pozyskaniu dwóch kolejnych projektów elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie. Portfolio projektów realizowanych tam przez norweską firmę rośnie do 251 MW, a po uruchomieniu generacji mają one wytwarzać w skali roku 320 GWh energii elektrycznej.

Scatec Solar poinformował o przejęciu dwóch projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 121 MW, które po uruchomieniu mają produkować rocznie 155 GWh energii elektrycznej.

Wartość tych inwestycji oszacowano na 137 mln euro, a podłączenie do sieci obu instalacji ma nastąpić do końca przyszłego roku.

REKLAMA

W obu projektach Scatec ma być głównym inwestorem, ale Norwegowie nie wykluczają sprzedaży części udziałów.

Wcześniej w tym roku Norwegowie informowali o podpisaniu umów z władzami obwodu czerkaskiego, w wyniku których powstaną dwie ogromne farmy fotowoltaiczne o mocy 33 MW i 50 MW. Scatec Solar będzie w tych projektach głównym inwestorem, a jednocześnie weźmie na siebie wykonanie instalacji w formule EPC oraz późniejsze utrzymanie i serwisowanie.  

Całkowity koszt tych inwestycji ma wynieść 85 mln euro, czyli niewiele ponad 1 mln euro/MW. Projekty zostaną sfinansowane z kredytów przyznanych przez konsorcjum instytucji finansowych, którym przewodzi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

REKLAMA

Domknięcie finansowania ma nastąpić pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii przewidziano na 2019 r. Norwegowie zakładają, że obie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują w skali roku w sumie ok. 106 GWh energii elektrycznej.

Inwestycje zostaną objęte ukraińskim systemem taryf gwarantowanych na okres 10 lat, co oznacza, że taka produkcja energii w skali roku może pozwolić na wygenerowanie przychodów sięgających 15,92 mln euro, a więc ok. 68 mln złotych.

Do tej pory Scatec Solar zbudował na całym świecie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW. Norwegowie pozostają właścicielami elektrowni PV o mocy 357 MW zlokalizowanych w Czechach, RPA, Rwandzie, Hondurasie i Jordanii. Ponadto posiadają projekty o potencjale 1,057 GW.

Notowany na giełdzie w Oslo inwestor celuje w budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 3,5 GW do roku 2021.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.