Fotowoltaika bezkonkurencyjna we Francji. 55 EUR/MWh

Fotowoltaika bezkonkurencyjna we Francji. 55 EUR/MWh
Fot. EDF Énergies Nouvelles

Francuskie władze rozstrzygnęły aukcję dla różnych technologii wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej, w której udostępniono do podziału potencjał rzędu 200 MW. Całość zagospodarują inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych.

W szesnastu ofertach, które objęto rządowymi gwarancjami sprzedaży energii, zaproponowano średnią cenę sprzedaży energii na poziome 54,94 EUR/MWh. Ta cena jest o kilka proc. niższa od średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji przeprowadzonej we Francji, dedykowanej jednak wyłącznie fotowoltaice.

Wyniki tej aukcji potwierdzają zarówno bardzo wysoką konkurencyjność naziemnych farm fotowoltaicznych jak i potrzebę rozwijania zrównoważonego i zdywersyfikowanego miksu energii odnawialnej – tak wyniki aukcji podsumował francuski minister energii Francois de Rugy.

REKLAMA

Była to pierwsza, neutralna technologicznie aukcja dla OZE we Francji, którą Paryż wdrożył pod wpływem Komisji Europejskiej, promującej taki kształt aukcji ze względu na większą konkurencyjność i potencjalnie niższe ceny kontraktowanej energii.

Podobną aukcję przeprowadzili w tym roku po raz pierwszy Niemcy, którzy – podobnie jak Francuzi – prowadzili wcześniej wyłącznie oddzielne aukcje dedykowane inwestorom planującym budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych.

W niemieckiej aukcji, podobnie jak we Francji, bezkonkurencyjna okazała się fotowoltaika. Wsparciem w postaci rządowych gwarancji na zakup energii po cenach zaoferowanych przez inwestorów objęto 32 projekty na łączną moc ok. 210 MW – wszystkie dotyczą budowy wyłącznie elektrowni fotowoltaicznych.

Średnia cena dla zwycięskich ofert wyniosła 46,7 EUR/MWh. Najniższe złożone oferty opiewały na 39,6 EUR/MWh, a najwyższe, zakwalifikowane do wsparcia sięgnęły 57,6 EUR/MWh.

REKLAMA

Natomiast w ostatniej francuskiej aukcji dedykowanej wyłącznie większym projektom PV zatwierdzono gwarantowane ceny dla 103 projektów o łącznej mocy 720 MW. Aukcja została przeprowadzona dla trzech grup projektów. Pierwsza dotyczyła przedziału 5-30 MW, w drugiej ujęto projekty o mocy 0,5-5 MW, a w trzeciej instalacje fotowoltaiczne o mocy 0,5-10 MW mające powstać na zadaszeniach parkingów, tzw. carportach.

Przeciętna cena wygranych ofert wyniosła 58,2 EUR/MWh i była niższa o 5 proc. w stosunku do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji dla tej samej kategorii projektów, którą przeprowadzono w lutym br. (61,6 EUR/MWh). Średnia cena w ostatniej aukcji w przypadku większych, naziemnych projektów o mocy 5-30 MW była jeszcze niższa i wyniosła 52 EUR/MWh.

Obecnie moc zainstalowanych we Francji elektrowni fotowoltaicznych wynosi około 8 GW. Cel francuskich władz to zwiększenie potencjału PV do 10,2 GW do końca tego roku, a następnie do 20,2 GW do roku 2023.

Jeszcze w 2018 r. Francuzi mają przeprowadzić kolejną, specjalną aukcję dla fotowoltaiki na łączną mocy 300 MW, która ma powstać na terenie zamykanej elektrowni jądrowej w Fessenheim przy granicy z Niemcami.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do 49 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o