Nowe przepisy zwiększą popyt na BIPV. Skorzysta ML System

Nowe przepisy zwiększą popyt na BIPV. Skorzysta ML System
Fot. ML System

Pierwsza polska spółka działająca w sektorze fotowoltaicznym, która jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, pochwaliła się dużym wzrostem przychodów i zysków za pierwsze trzy kwartały br. ML System podkreśla, że wkrótce popyt na jej ofertę zwiększy wejście w życie przepisów skutkujących koniecznością instalowania w nowych budynkach urządzeń do produkcji energii.

ML System, spółka będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), wypracowała w pierwszych trzech kwartałach br. 86,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł zysku EBITDA oraz 4,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 237,5 proc., 60,5 proc. i 95,7 proc. Wartość portfela zamówień ML System na 2018r. wynosi 114 mln zł.

Ważną rolę w działalności polskiego producenta rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami ma odegrać eksport.

REKLAMA

W 2017 r. udział sprzedaży zagranicznej w przychodach ML System był znacznie poniżej 1 proc. Na koniec trzeciego kwartału 2018 r. wzrósł do poziomu blisko 2 proc. W kolejnych kwartałach firma zamierza jednak zintensyfikować działania zmierzające do wzrostu przychodów z eksportu. W grupie krajów zdefiniowanych w strategii rozwoju jako najbardziej perspektywiczne znajdują się Norwegia, Szwecja, Dania, Niemcy, Włochy, Francja, Chorwacja, Belgia, Hiszpania, Wielka Brytania i Irlandia.

ML System planuje rozwój sprzedaży eksportowej w oparciu o współpracę z lokalnymi partnerami, tj. firmami wykonawczymi, szczególnie specjalizującymi się w montażu fasad aluminiowo-szklanych lub fotowoltaicznych, biurami projektowymi oraz architektami. Na wybranych rynkach firma będzie mieć swoich przedstawicieli, zatrudnionych w ML System. W Niemczech z kolei, ze względu na specyfikę tego rynku, spółka dostrzega szansę wzrostu w oparciu o model OEM (produkty byłyby wytworzone przez ML System, ale sprzedawane pod inną marką).

Liczymy, że pierwsza, większa dostawa do Australii nastąpi jeszcze w tym roku. W ostatnim czasie otrzymaliśmy zapytania również z Arabii Saudyjskiej oraz zrealizowaliśmy sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mamy nadzieję, że efektem certyfikacji produktów oraz prowadzonych rozmów z partnerami będzie uruchomienie sprzedaży za granicą w większej skali już w 2019 r. Istotnym wsparciem w realizacji tego celu będzie kapitał pozyskany od inwestorów w ramach IPO – wskazuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Na przełomie maja i czerwca b r. ML System z sukcesem przeprowadził ofertę publiczną akcji, pozyskując 34,6 mln zł. Zapisane w prospekcie cele emisyjne mają być systematycznie realizowane. Prace projektowe związane z rozbudową zakładu, gdzie produkowana będzie QDSC (innowacyjna transparentna szyba Quantum Glass, z powłoką kwantową) są w toku, pozwolenie środowiskowe spółka otrzymała 28 sierpnia bieżącego roku.

REKLAMA

Wybrano także dostawców wszystkich kluczowych urządzeń w ramach kontynuacji projektu ULTRAPV (wdrożenie produkcji ultralekkiego systemu paneli fotowoltaicznych dla sektora BIPV), a w sierpniu br. firma miała podpisać stosowane umowy w tym zakresie.

Z kolei w październiku br. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił ML System patentu na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Oznacza to, że spółka ma swoim koncie już pięć przyznanych patentów, a dwanaście wniosków czeka na rozpatrzenie.

Fundamentem naszego wzrostu są inwestycje w badania i rozwój. W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. przeznaczyliśmy na ten cel 4,3 mln zł, zaś łączne nakłady inwestycyjne wyniosły 10,7 mln zł. Niezmiennie pracujemy nad rozbudową miksu produktowego w kierunku asortymentu zapewniającego wyższą rentowność, tj. rozwiązań BIPV i Smart City – komentuje Dawid Cycoń.

W komunikacie na temat wyników finansowych ML System podkreśla, że wkrótce popyt na jej produkty i usługi powinien wzrosnąć na skutek wprowdzenia w życie przepisów z unijnej dyrektywy skutkujących koniecznością stosowania w nowych budynkach urządzeń do produkcji energii.

Jesteśmy w przededniu rewolucyjnych zmian na rynku budowlanym. Od stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać dyrektywa unijna dotycząca obiektów publicznych, gdzie projekty nieuwzględniające elementów aktywnych, czyli np. rozwiązań BIPV, nie otrzymają pozwolenia na budowę. Dyrektywa obejmująca budynki indywidualne i komercyjne zacznie obowiązywać od 2021 r. Oczekujemy,  że ML System będzie beneficjentem powyższych zmian legislacyjnych – dodaje Dawid Cycoń.

ML System S.A. to spółka oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). W raporcie „Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021” polska firma została zaliczona do grupy pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m2. ML System na koniec trzeciego kwartału br. zatrudniał 138 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o